WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

W Serie B wprowadzono zielone kartki!

To będzie prawdziwa rewolucja w światowym futbolu. W startującej w sobotę 5 września Serie B, dzięki zmianie przepisów, arbitrzy będą mogli pokazać zawodnikowi zieloną kartkę!
Przemysław Dubiński
Przemysław Dubiński

Rewolucyjne zmiany na zapleczu Serie A nie dotyczą jednak karania piłkarzy, a ich nagradzania. Zieloną kartką mogą zostać bowiem upomnieni zawodnicy, którzy zachowali się fair play wobec rywala. Jest to pomysł zaczerpnięty z rozgrywek młodzieżowych.

Chodzi m.in. o sytuacje, w których piłkarz wybije piłkę na aut, gdy rywal leży na boisku lub gdy obrońca przyzna się, że faulował rywala. Otrzymując zieloną kartkę zawodnik zostanie zapisany w protokole sędziowskim, a zatem jego zachowanie nie umknie organizatorom rozgrywek, czyli Lega Nazionale Professionisti B.

Po zakończeniu sezonu zostanie przedstawiona klasyfikacja piłkarzy i drużyn najczęściej otrzymujących zielone kartki. Te z kolei zostaną nagrodzone.

Jest to dopiero początek zmian, jakie w najbliższym czasie czekają włoskie rozgrywki. W przyszłym sezonie Serie B ma testować proponowane przez Michela Platiniego rozwiązanie zakładające wprowadzenie białych kartek. W założeniu piłkarz, który ją otrzyma miałby opuścić boisko na 10 minut.

Rozgrywki Serie B rozpoczną się w sobotę 5 września pojedynkiem Ceseny z Brescią.

Przemysław Dubiński

Zobacz także: Jerzy Engel o Polakach w el. Euro 2016 i fenomenie Roberta Lewandowskiego

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (11):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • Rimwid Rataj 0
  "Biała" ok, ale może bardziej jak w hokeju : do utraty bramki
  To byłaby dobra kara za faule taktyczne, które dziś są karane żółtymi kartkami lub czerwonymi. A kartka za faul taktyczny (jeżeli nie jest jednocześnie faulem brutalnym) powinna być karą zespołową. Np. dziś wyrzuca się bramkarza za faul w polu karnym, po którym jest karny. W wersji proponowanej przeze mnie po pierwsze - jak w hokeju - za białą kartkę pokazaną bramkarzowi schodziłby dowolny zawodnik z pola, po drugie - gdyby karny został wykorzystany, wracałby od razu na boisko. I jeszcze - białe kartki nie powodowałyby kar wtórnych, czyli pauzowania w kolejnych meczach.
  Ewentualnie możnaby różnicować ten typ kartek : za faule taktyczne mniejszego kalibru (te, za które dziś jest żółta kartka) - np. 10 czy 30 minut kary z powrotem w razie wcześniejszej utraty bramki, a za faule większego kalibru (te dziś "czerwone") - bezterminowo do utraty bramki
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Adam Kałużny 1
  Jeszcze niebieskie i różowe i rozdać piłkarzom klasery do kolekcjonowania tęczy.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Jozef Blonski 2
  odnośnie spalonego, to ja osobiście, zresztą na podstawie swoich doświadczeń z boiska uważam, że po to na boisku jest .... 22 zawodników, aby "grali" a nie "kalkulowali". Przepis o spalonym w ogóle / spalony, pozycja spalona/ powinien być anulowany. To zawodnicy sami powinni tak się .."ustawiać" na boisku, aby mieć pod baczną opieką zawodnika drużyny przeciwnej. Jak ci ..."ucieknie', jak będzie lepszy od ciebie, to twoja "zasługa", że go nie upilnowałeś, czy też, że nie dałeś rady a nie sędziego zawodów. Sędzia zawodów powinien odgwizdywać tylko takie sytuacje, kiedy to zawodnik drużyny atakującej znalazł się przed zawodnikiem drużyny broniącej wskutek przewinienia /zatrzymanie, przewrócenie, sfaulowanie, odepchnięcie / powodującego znalezienie się przed zawodnikiem wskutek niesportowego zachowania się , czy też gry niebezpiecznej lub wręcz brutalnej.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (8)
Pokaż więcej komentarzy (11)
Pokaż więcej komentarzy (11)
Pokaż więcej komentarzy (11)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×