Kibice Pogoni Szczecin walczą o stadion

Pomysł modernizacji stadionu w Szczecinie jest nazywany złośliwie "rewitalizacją skansenu" lub "pudrowaniem trupa". Kibice chcą nowego obiektu i podejmują konkretne działania.

Sebastian Szczytkowski
Sebastian Szczytkowski

Pogoń Szczecin rozgrywa mecze na archaicznym, mało funkcjonalnym stadionie im. Floriana Krygiera. Od lat dokonywane są na nim kosmetyczne poprawki, ale sternicy klubu drżą o to, że przestanie spełniać wymogi licencyjne. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek nie zamierza budować nowego obiektu, a modernizować obecny za ponad 100 milionów złotych. Koncepcja ma niewielu zwolenników wśród kibiców.

Stowarzyszenie kibiców Pogoni otwarcie krytykuje pomysł władz miasta. - Wiemy, że podjęte zostały działania w sprawie modernizacji, ale nie jesteśmy z nich zadowoleni. Nie chcemy czegoś niezwykłego, a po prostu stadionu z prawdziwego zdarzenia. Powstał w Szczecinie basen, teraz czas na stadion - tłumaczył Maciej Kasprzyk.

W czwartek stowarzyszenie rozpoczęło akcję zbierania podpisów pod projektem uchwały, który zakłada budowę nowego stadionu. Kontakt z przedstawicielami będzie możliwy w Szczecinie i w innych miastach regionu.
Stadion w Szczecinie to jeden z najmniej nowoczesnych w Ekstraklasie Stadion w Szczecinie to jeden z najmniej nowoczesnych w Ekstraklasie
Nowoczesny obiekt miałby stanąć obok obecnego - w miejscu, gdzie teraz jest boisko treningowe. Jeżeli ocena i analiza wykażą, że budować tam nie można, wówczas kibice proponują lokalizację rezerwową - na obrzeżach Szczecina i terenie Gminy Kołbaskowo.

- Pierwszym wyborem się tereny wokół dotychczasowego stadionu. Taka lokalizacja redukuje do minimum konieczność prowadzenia bardzo dużych prac ziemnych, pozwala prowadzić budowę w taki sposób, że możliwym będzie wykorzystanie płyty boiska obecnego stadionu i co najmniej 80 procent istniejących trybun - uzasadnia stowarzyszenie.

- Zaletą stadionu na terenie Gminy Kołbaskowo byłoby bardzo dobre skomunikowanie zarówno z lewobrzeżem, jak i prawobrzeżem Szczecina. Teren jest gotowy do realizacji tego typu inwestycji z istniejącym planem zagospodarowania przestrzennego umożliwiającym budowę obiektów sportowych i ewidentnie najtańszym jeśli brać pod uwagę przygotowanie terenu do budowy - dodają.

Zakładana pojemność stadionu to 20 tysięcy kibiców, ma posiadać pomieszczenia komercyjne, a jego koszt szacuje się na nie więcej niż 200 milionów złotych. Zgodnie z koncepcją kibiców w 2016 roku miasto miałoby przeznaczyć pieniądze na opracowanie projektu budowlanego, a w następnych latach rozpocząć prace.

- Nowy stadion będzie "kołem zamachowym" do dalszego rozwoju drużyny Pogoni Szczecin. Stworzenie zespołu mogącego skutecznie ubiegać się o najwyższe miejsca w Ekstraklasie jest praktycznie niemożliwe bez nowoczesnego obiektu piłkarskiego, który będzie magnesem przyciągającym do piłki nożnej tak tysiące kibiców, jak i licznych sponsorów – uzasadnia SKPS Portowcy.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×