Serie A: Inter rządzi w Mediolanie i jest liderem. Dobre wejście Balotellego w derbach

Inter górą w derbach Mediolanu! Zespół Roberto Manciniego pokonał 1:0 AC Milan po golu Fredy'ego Guarina. Bliski doprowadzenia do wyrównania był dżoker w talii Sinisy Mihajlovicia Mario Balotelli.

Konrad Kostorz
Newspix / Insidefoto
W podstawowym składzie Interu wystąpiło pięciu nowo pozyskanych zawodników: Jeison Murillo, Felipe Melo, Geoffrey Kondogbia, Stevan Jovetić oraz Ivan Perisić. Sinisa Mihajlović spośród nabytków wystawił Alessio Romagnolego, Juraja Kuckę, Luiza Adriano i Carlosa Baccę.

W trzech ostatnich sezonach w ligowych derbach Mediolanu kibice obejrzeli zaledwie sześć goli. Liczono, że dzięki ofensywnym wzmocnieniom obu stron tym razem padnie więcej bramek, ale stało się inaczej. Tempo gry mogło podobać się jednak publiczności zgromadzonej na San Siro. Akcje przeprowadzano szybko i z dużą dynamiką. Nikomu nie można było też odmówić zaangażowania.

Pojedynek był dosyć wyrównany, ale w pierwszych 20 minutach lepsze okazje kreowali Milan, a zwłaszcza Bacca. Adriano miał aż trzy dogodne szanse do otworzenia wyniku, jednak za każdym razem się mylił. Inter odpowiadał obiecująco zapowiadającymi się akcjami, które kończyły się zazwyczaj niecelnymi strzałami. Przed bramką Diego Lopeza podopieczni Roberto Manciniego często podejmowali błędne decyzje. Wyróżnić należy bardzo aktywnego Joveticia. Już teraz widać, że Czarnogórzec będzie dużym wzmocnieniem Interu.

Tuż przed przerwą Jovetić wypracował sytuację Mauro Icardiemu. Argentyńczyk nie trafił, mając przed sobą tylko Lopeza, ale była to zapowiedź lepszej gry Interu. Po zmianie stron najpierw Fredy Guarin sprawił ogromne kłopoty bramkarzowi strzałem głową, a w 58. minucie wreszcie pokonał hiszpańskiego golkipera Milanu. Kolumbijczyk uderzył mocno, precyzyjnie sprzed pola karnego, a Lopez nie był w stanie zatrzymać piłki.

Na końcowe pół godziny meczu Mihajlović wysłał na boisko Mario Balotellego, który powrócił do Milanu z Liverpoolu. "Balo" nie miał ostatnio dobrej passy, w Anglii nie mógł liczyć na grę, jednak w derbach zaprezentował się pozytywnie i to właśnie on napsuł najwięcej krwi Interowi. Balotelli wykonał kilka groźnych dośrodkowań, w 78. minucie huknął sprzed pola karnego w słupek bramki Samira Handanovicia, by kilka chwil później sprawić Słoweńcowi ogromne kłopoty uderzeniem z rzutu wolnego.

Rossoneri do końca dążyli do odrobienia strat, ale najbliższej szczęścia był właśnie Balotelli przy wspomnianym uderzeniu w słupek. Inter rozegrał niezłe zawody, bronił się skutecznie i końcowego rozstrzygnięcia nie sposób uznać za niesprawiedliwe, choć gdyby Adriano zamienił na gola choć jedną z okazji na początku, spotkanie mogło potoczyć się zupełnie inaczej.

Inter wygrał oficjalne derby po raz pierwszy od 22 grudnia 2013 roku, kiedy również triumfował 1:0. Wówczas decydującego gola w 86. minucie strzelił Rodrigo Palacio. Obecnie czarno-niebiescy jako jedyny zespół w lidze mają w dorobku komplet 9 punktów i prowadzą w tabeli Serie A. Wszystkie mecze wygrali różnicą jednej bramki, a ich kolejny rywal to Chievo Werona, czyli wicelider.

Inter Mediolan - AC Milan 1:0 (0:0)
1:0 - Guarin 58'

Inter: Handanović - Santon, Murillo, Medel, Jesus (68' Telles) - Guarin, Melo, Kondogbia - Jovetić (72' Palacio), Icardi, Perisić (85' Ranocchia).

Milan: Lopez - Abate, Romagnoli, Zapata, De Sciglio - Bonaventura, Montolivo, Kucka (72' Poli) - Honda (81' Cerci) - Adriano, Bacca (61' Balotelli).

Żółte kartki: Jesus, Melo (Inter) oraz Abate, Honda, Kucka (Milan).