Już ćwierć tysiąca bramek Roberta Lewandowskiego!

Po historycznym pięciopaku ustrzelonym w meczu 6. kolejki Bundesligi z VfL Wolfsburg (5:1) Robert Lewandowski ma na koncie już ćwierć tysiąca bramek zdobytych w czasie seniorskiej kariery!

Maciej Kmita

W spotkaniu z Wilkami Robert Lewandowski wszedł do gry w przerwie, a w 59. minucie miał już na koncie pięć bramek. "Lewy" napisał historię Bundesligi, zdobywając najszybszy hat-trick, czteropak i pięciopak wszech czasów niemieckiej ekstraklasy - Polak trafiał do siatki Wolfsburga między 51. a 59. minutą. Nigdy wcześniej żaden zmiennik nie zdobył więcej niż trzech bramek.

Mało tego, piąty gol wbity Wolfsburgowi był już jego 250. w seniorskiej karierze! Kapitan reprezentacji Polski zdobywał bramki w czterech najwyższych klasach rozgrywkowych w Polsce, w niemieckiej Bundeslidze, Lidze Europy, Lidze Mistrzów, w meczach w krajowych pucharów w Polsce i Niemczech oraz na niwie reprezentacyjnej.

Pierwszą bramkę w seniorskiej karierze zdobył 30 kwietnia 2005 roku jako zawodnik Delty Warszawa w meczu gr. mazowieckiej IV ligi z KS Łomianki (4:1). Swojego pierwszego gola w rozgrywkach UEFA strzelił 17 lipca 2008 roku w meczu I rundy el. Pucharu UEFA z Chazarem Lenkoran (1:0). Spotkanie z Kazachami było nie tylko jego pierwszym na arenie międzynarodowej, ale w ogóle premierowym w barwach Lecha Poznań. Świeżo upieczony król strzelców I ligi wszedł do gry w przerwie, a pół godziny później zdobył zwycięską bramkę.

Premierowe trafienie w Ekstraklasie również zaliczył w debiutanckim występie - 8 sierpnia 2008 roku w spotkaniu Lecha z GKS-em Bełchatów (2:3), gdy wszedł do gry w 63. minucie, a już cztery minuty później trafił do siatki Brunatnych efektowną "piętką". Gdyby tylko ekscentryczny właściciel Cardiff City Vincent Tan wiedział, w jakich okolicznościach Lewandowski strzelił swojego pierwszego gola w Ekstraklasie, zwariowałby ze szczęścia. Malezyjczyk ma słabość do zawodników z cyfrą "8" w dacie urodzenia i w pewnym momencie nakazał nawet swoim podwładnym, by sprowadzali do jego klubu zawodników według tego klucza. Tymczasem urodzony 21.08.1988 roku "Lewy" swojego pierwszego gola w polskiej Ekstraklasie zdobył 08.08.2008 roku, grając z numerem "8" na koszulce!

Po rozegraniu ledwie trzech meczów w Ekstraklasie Lewandowski otrzymał od Leo Beenhakkera powołanie do reprezentacji Polski na spotkania el. MŚ 2010 ze Słowenią i San Marino. W pierwszym pojedynku nie wystąpił, ale w drugim Holender wpuścił go na plac gry w 59. minucie, a 8 minut później 20-letni wówczas napastnik zdobył dla Polski gola na 2:0.

Na pierwsze trafienie dla Borussii Dortmund musiał czekać trochę dłużej niż na premierowe gole w Lechu i reprezentacji, bo aż do swojego 7. występu, ale jak już wpisał się na listę strzelców, to od razu w prestiżowych derbach Zagłębia Ruhry (19.09.2010), ustalając wynik meczu z Schalke 04 Gelsenkirchen na 3:1 dla BVB. Premierową bramkę w Lidze Mistrzów zdobył za to w trzecim występie w tych elitarnych rozgrywkach, trafiając do siatki Olympiakosu Pireus (19.10.2011). Z kolei pierwszego gola w barwach Bayernu Monachium strzelił 30 sierpnia 2014 roku w spotkaniu z Schalke 04.

"Lewy" jest królem strzelców trzech najwyższych szczebli rozgrywkowych w Polsce. Ma w dorobku też koronę króla strzelców Bundesligi i Pucharu Niemiec. Najlepszym jego sezonem był 2012/2013, gdy zdobył 39 bramek w 58 występach dla Borussii (36/49) i reprezentacji Polski (3/9).