Liga Młodzieżowa: Historyczny awans Legii Warszawa

W rewanżowym meczu I rundy Ligi Młodzieżowej Legia Warszawa pokonała 3:1 Litex Łowecz i awansowała do kolejnej fazy rozgrywek, w której zmierzy się ze zwycięzcą dwumeczu FC Midtjylland - Saburtalo Tbilisi.

Maciej Kmita
PAP/Bartłomiej Zborowski / PAP/Bartłomiej Zborowski

Przed rewanżem, do którego doszło w Nowym Dworze Mazowieckim, podopieczni Piotra Kobiereckiego byli w dobrej sytuacji, ponieważ w Bułgarii zwyciężyli po golach Adama Ryczkowskiego i Filipa Karbowego.

Pierwsza połowa toczyła się pod dyktando gości, ale do szatni z jednobramkową przewagą schodzili gospodarze. Dosłownie w ostatniej akcji przed przerwą Stojko Atanasow sfaulował w swoim polu karnym Roberta Bartczaka, a "11" pewnie wykorzystał Karbowy.

Legia rozstrzygnęła losy dwumeczu w pierwszym kwadransie po zmianie stron. Najpierw w 54. minucie Arkadiusz Najemski zamienił na gola dośrodkowanie z rzutu rożnego, a chwilę później Bartczak wykończył popisowy kontratak warszawian.

Litex stać było tylko na honorowe trafienie Kiryła Despodowa z rzutu karnego podyktowanego za zagranie ręką Mateusza Hołowni. W dwóch sytuacjach Bułgarom nie dopisało też szczęście. W 30. minucie przy stanie 0:0 z rzutu wolnego w słupek bramki stołecznej ekipy trafił Tonisaw Jordanow, a w 62. minucie powtórzył to Despotow.

Legia w II rundzie, której mecze zostaną rozegrane 3-4 i 24-25 listopada, zagra ze zwycięzcą dwumeczu FC Midtjylland - Saburtalo Tbilisi. W pierwszym spotkaniu Duńczycy wygrali 3:1.

Występ Legii w Lidze Młodzieżowej jest debiutem polskiego zespołu w tych rozgrywkach. UEFA Youth League została powołana do życia w 2013 roku. W dwóch pierwszych edycjach brały udziały jedynie juniorskie zespoły uczestników Ligi Mistrzów, a od sezonu 2015/2016 występują w niej 64 drużyny: 32 zespoły U-19 klubów z LM oraz 32 mistrzów krajowych z lig niżej notowanych. W polskim przypadku jest to zwycięzca Centralnej Ligi Juniorów, czyli w bieżącej edycji Legia. W rozgrywkach mogą występować piłkarze do 19. roku życia, ale UEFA dopuściła możliwość zgłoszenia trzech zawodników U-20.

Legia Warszawa - Liteks Łowecz 3:1 (1:0)
1:0 - Filip Karbowy (k.) 45+1'
2:0 - Arkadiusz Najemski 53'
3:0 - Robert Bartczak 57'
3:1 - Kirił Despodow (k.) 63'

Skład Legii: Radosław Majecki - Bartosz Skowron, Arkadiusz Najemski, Rafał Makowski, Mateusz Hołownia - Mateusz Leleno (46' Miłosz Kozak), Filip Karbowy (58' Adrian Małachowski), Bartłomiej Urbański, Miłosz Szczepański, Robert Bartczak - Adam Ryczkowski (70' Tomasz Nawotka).