LM: PSG zagrało ekonomicznie i ograło Szachtara Donieck

Paris Saint-Germain pokonało na własnym boisku Szachtar Donieck 2:0. Mimo porażki Ukraińcy zajęli trzecie miejsce w grupie i wystąpią w kolejnej fazie Ligi Europy.

Mateusz Karoń
PAP

Ponieważ paryżanie następną fazę Ligi Mistrzów mieli już zapewnioną, mogli podejść do tego spotkania z większą swobodą. Podopieczni Laurenta Blanca robili więc wszystko, by kontrolować grę, jednocześnie wkładając w nią mniej wysiłku. Dlatego przez większość czasu spokojnie wymieniali podania. Do stworzenia zagrożenia pod bramką Ukraińców wcale się nie kwapili.

Piłkarze PSG biegali też ciut mniej - średnio około 300 metrów, jeśli wziąć pod uwagę tylko pierwszą połowę - aniżeli drużyna przyjezdna. Szachtar wprawdzie miał sporo problemów z odbiorem, ale i tak potrafił wyprowadzać groźne kontrataki. Kiedy tylko przejmowali piłkę, natychmiast wykopywali ją w kierunku Eduardo. Wówczas dawał o sobie znać kunszt Kevina Trappa. Niemiec niemal zawsze był na posterunku. A gdy już nie zdążył, piłkę z linii bramkowej głową wybijał Zlatan Ibrahimović.

Po przerwie Paris Saint-Germain postanowiło nieco podkręcić tempo. Lucas oddał fantastyczny strzał zza pola karnego, a piłka wpadła do siatki tuż przy słupku. W kolejnych minutach Anton Kanibołocki miał też coraz więcej okazji do pokazania swoich możliwości. Skapitulował dwukrotnie. Za drugim razem w sytuacji sam na sam pokonał go Ibrahimović.

Szachtar na Parc des Princes walczył jeszcze o awans do Ligi Europy. Mimo Porażki Ukraińcy przejdą wystąpią w pucharze pocieszenia. Ich rywal, mające również trzy punkty Malmoe FF przegrało równoległe spotkanie z Realem Madryt aż 0:8.

Paris Saint-Germain - Szachtar Donieck 2:0 (0:0)
1:0 - Lucas Moura 57'
2:0 - Zlatan Ibrahimović 86'

PSG: Kevin Trapp - Gregory van der Wiel, Marquinhos, David Luiz, Layvin Kurzawa - Benjamin Stambouli, Adrien Rabiot, Blaise Matuidi (68' Angel Di Maria) - Lucas Moura (88' Christopher Nkunku), Zlatan Ibrahimović, Ezequiel Lavezzi (69' Edinson Cavani).

Szachtar: Anton Kanibołocki - Darijo Srna, Ołeksandr Kuczer, Jarosław Rakicki, Gonclaves dos Santos - Fred, Taras Stepanenko - Marlos (74' Wiktor Kowałenko), Alex Teixeira, Taison (69' Bernard) - Eduardo da Silva (78' Dentinho).

Żółte kartki: Lavezzi (PSG) oraz Srna, Gonclaves, Rakicki (Szachtar).

Sędzia: Anthony Taylor (Anglia).