Serie A: Wymarzony powrót Jakuba Błaszczykowskiego, Polak przypieczętował zwycięstwo

Jakub Błaszczykowski rozegrał pierwszy mecz od 13 listopada, kiedy doznał kontuzji w pojedynku z Islandią. "Kuba" wszedł do gry w drugiej połowie i w doliczonym czasie gry przypieczętował wygraną Fiorentiny nad US Palermo (3:1).

Redakcja
Redakcja
PAP

Fiołki na początek roku czekało trudne zadanie w Palermo. Sycylijczycy u siebie potrafią być niewygodnym przeciwnikiem dla każdego w Serie A. W pierwszej połowie Fiorentina zagrała jednak bez zarzutu, zdominowała przeciwnika, a dwa ładne gole najlepszego na boisku Josipa Ilicicia pozwoliły dotychczasowemu wiceliderowi przystąpić do gry po przerwie z bezpieczną przewagą.

Po zmianie stron Fiorentina nieco spuściła z tonu i straciła bramkę (głową trafił Alberto Gilardino, były piłkarz klubu z Florencji), jednak zdołała utrzymać prowadzenie, choć w końcówce momentami musiała się dość rozpaczliwie bronić całym zespołem.

Jakub Błaszczykowski w 60. minucie zmienił Ilicicia i pokazał się w kilku akcjach z dobrej strony. Po faulach na polskim skrzydłowym dwóch zawodników zespołu z Sycylii zostało ukaranych żółtymi kartkami, a w doliczonym czasie gry, kiedy gospodarze nie myśleli już o zabezpieczaniu tyłów, po kapitalnym podaniu Borjy Valero 30-latek zgubił krycie, uniknął spalonego i z zimną krwią wykorzystał sytuację sam na sam ze Stefano Sorrentino.

To było drugie trafienie Błaszczykowskiego w Serie A w ósmym występie. Pierwszą bramkę zdobył w 5. kolejce, kiedy Fiorentina pokonała 3:2 Bolognę.

Możliwe, że "Kuba" już w kolejnym pojedynku pojawi się w podstawowym składzie ekipy Paulo Sousy. Fiorentina w sobotę 9 stycznia podejmie przeżywające słabszy okres Lazio i do tego pojedynku przystąpi jako zespół zajmujący jedno z trzech miejsc na podium w zależności od wyników meczów Napoli i Interu.

US Palermo - ACF Fiorentina 1:3 (0:2)
0:1 - Josip Ilicić 13'
0:2 - Josip Ilicić 43'
1:2 - Alberto Gilardino 77'
1:3 - Jakub Błaszczykowski 90+3'

Palermo: Sorrentino - Andelković, Struna, Lazaar, Goldaniga, Jajalo, Vazquez, Brugman, Hiljemark (61' Gilardino), Czoczew (46' Morganella), Trajkovski (76' Quaison).

Fiorentina: Tatarusanu - Roncaglia, Rodriguez, Astori, Bernardeschi (71' Tomović), Badelj, Vecino, Alonso, Ilicić (60' Błaszczykowski), Valero, Kalinić (90+1' Pasqual).