LE: Świetne uderzenie Denisa Suareza dało triumf Villarreal CF

W pierwszym meczu 1/16 finału Ligi Europy Villarreal CF pokonało na El Madrigal SSC Napoli 1:0. Gola na wagę zwycięstwa strzelił z rzutu wolnego Denis Suarez.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA / Domenech Castello

SSC Napoli przez fazę grupową Ligi Europy przebrnęło jak burza. Włoski zespół z łatwością odprawiał kolejnych rywali i szybko wywalczył awans. Z kolei Villarreal CF w poprzednich trzech domowych pojedynkach LE nie straciło bramki na własnym terenie. W ekipie gości mecz na ławce rezerwowych rozpoczął między innymi Gonzalo Higuain. Neapolitańczycy odczuwali skutki wymagającego pojedynku przeciwko Juventusowi Turyn i trener dał szansę gry innym zawodnikom.

Hiszpańska drużyna dobrze rozpoczęła pojedynek, rzuciła się do ataków i szybko mogła objąć prowadzenie. W 5. minucie obrona SSC Napoli popełniła koszmarny błąd obrony. Gospodarze narzucili wysoki pressing z czym początkowo nie radzili sobie gracze z Neapolu. Po krótkim wybiciu Reiny piłkę przejęli piłkarze Villarreal. Wyśmienitą okazję miał Roberto Soldado, który strzelał na pustą bramkę, ale Pepe Reina w ostatniej chwili zdążył z interwencją.

Włosi po tej sytuacji nie popełniali już takich błędów i zorganizowali się w obronie. Gospodarze mieli problemy ze znalezieniem sposobu na rozbicie defensywy rywali. Napoli powoli przejmowało inicjatywę, ale nie przekładało się to na celne strzały. Uderzeń z dystansu próbowali Marek Hamsik czy Dries Mertens, ale Alphonse Areola nie musiał nawet interweniować. Do przerwy nie padła żadna bramka, a obie drużyny nie stworzyły sobie groźnych sytuacji.

Na początku drugiej połowy inicjatywę przejęli gospodarze, którzy częściej gościli pod bramką rywali, lecz Napoli ponownie szybko uspokoiło swoją grę. Goście stwarzali groźniejsze sytuacje. W 61. minucie bliski zdobycia upragnionego gola był Jose Callejon, lecz minimalnie spudłował. Z biegiem czasu trener Maurizio Sarri wprowadził na boisko Higuaina i Lorenzo Insigne. Na niewiele się to zdało, goście wciąż nie mogli zdobyć gola.

W 82. minucie kibice zgromadzeni na trybunach El Madrigal oszaleli z radości. Bezpośrednio z rzutu wolnego z 20. metra uderzył Denis Suarez. Piłkę strącił Reina, lecz ta odbiła się od poprzeczki i wpadła do bramki. Napoli próbowało odrobić straty, ale gospodarze nie dali sobie odebrać prowadzenia i po pierwszym meczu są bliżej awansu do kolejnej fazy Ligi Europy.

Villarreal CF - SSC Napoli 1:0 (0:0)
1:0 - Denis Suarez 82'

Villarreal CF: Alphonse Areola - Mario Gaspar Perez, Mateo Musacchio, Victor Ruiz, Jaume Costa - Jonathan Dos Santos (36' Samuel Castillejo), Manu Trigueros (74' Tomas Pina), Denis Suarez, Bruno Soriano - Roberto Soldado, Leo Baptistao (61' Cedric Bakambu).

SSC Napoli: Pepe Reina - Elseid Hysaj, Ivan Strinić, Vlad Chiriches, Kalidou Koulibaly - Mirko Valdifiori, Dries Mertens, Marek Hamsik - David Lopez (83' Allan), Jose Callejon (73' Lorenzo Insigne), Manolo Gabbiadini (68' Gonzalo Higuain).

Żółte kartki: Musacchio, Soldado (SSC Napoli) oraz Valdifiori, Callejon (SSC Napoli)

Sędzia: Bas Nijhuis (Holandia)

Źródło: WP SportoweFakty