Pięć goli Pogoni Szczecin! Gorzka przegrana Michniewicza z Moskalem

Pogoń nie jest już czerwoną latarnią Lotto Ekstraklasy po zwycięstwie 5:0 z Bruk-Bet Termalicą Nieciecza. Czesław Michniewicz nie wrócił triumfalnie do Szczecina, gdzie pracował w poprzednim sezonie.

Newspix / Szymon Gorski / PressFocus

Pogoń Szczecin próbowała grać na początku meczu tak jak oczekuje od niej Kazimierz Moskal. Próbowała to słowo nieprzypadkowe. Bruk-Bet Termalica Nieciecza ustawiła się tak jak szczecinianie pod wodzą Czesława Michniewicza, czyli ciasno w defensywie i niskim pressingiem. Słonie realizowały taktykę dobrze, przez co pierwsze ataki Pogoni odbijały się od pomarańczowej ściany.

Na kłopoty stały fragment. Pogoń wyszła na prowadzenie po dośrodkowaniu z rzutu wolnego w 19. minucie. Dwóch Portowców rozbiegło się, a Adam Gyurcso posłał piłkę między obrońców a bramkarza. Był tam Mateusz Matras i główkował do bramki. Węgier asystował po raz drugi w sezonie, a autor gola tak jakby powiedział: "trenerze, beze mnie ani rusz".

Matras rozpoczął sezon na ławce rezerwowych. Moskal nie potrafił zmieścić w środku pola jednocześnie jego, a także Murawskiego i Drygasa. Od kiedy "Matrix" wrócił do jedenastki Pogoń rozkręca się. Najpierw zremisowała z KGHM Zagłębiem Lubin, a następnie zdemolowała KKS 1925 Kalisz. W sobotę było jeszcze lepiej.

Zmiana wyniku nie skłoniła niecieczan do mocnego ataku. W pierwszej połowie oddali dwa strzały. Konkretnie zrobił to Vladislavs Gutkovskis. Jedna sytuacja Łotysza była naprawdę niezła. Najlepszy strzelec Bruk-Betu miał przed oczami tylko Dawida Kudłę i strzelił płasko obok drugiego słupka. W 43. minucie uderzył głową celnie, ale w zasięgu ramion golkipera Pogoni.

Pogoń prowadziła do przerwy 1:0. Minutę po niej zrobiło się 2:0, a akcja szczecinian była szybka i perfekcyjna. Piłka wędrowała jak po sznurku przez Kitano, Delewa po Rafała Murawskiego, a kapitan uderzył w sam narożnik. Ważnym wydarzeniem była asysta Bułgara. W ostatnich meczach Portowców ostatnie podania posyłają skrzydłowi, którzy wcześniej byli bezproduktywni. Problem z ich uruchomieniem mieli zarówno Moskal, jak i Michniewicz.

Trener niecieczan wziął głęboki łyk wody po bramce Murawskiego. Spojrzał w kierunku ławki rezerwowych i wprowadził na boisko Dawida Nowaka. Napastnik wrócił na ligowe boiska po dyskwalifikacji. Bliżej było jednak następnych trafień Pogoni niż Nowaka i spółki.

Do wyniku 4:0 doprowadzili Ricardo Nunes i Kamil Drygas. Pierwszy wstrzelił piłkę z rzutu wolnego w narożnik bramki, a drugi huknął z półdystansu w 73. minucie. Honor gości chciał ratować Patrik Misak, ale jego strzał zatrzymał się na słupku. Pogrom 5:0 stał się faktem w doliczonym czasie dzięki Murawskiemu.

Pogoń wygrała pierwszy mecz w sezonie, pierwszy u siebie w historii starć ze Słoniami. Dzięki trzem punktom uciekła z dna tabeli. Ponadto Moskal pokonał zespół prowadzony przez Michniewicza po wcześniejszych trzech remisach. Był to więc wieczór słodki dla szczecinian, a gorzki dla gości z wielu powodów.