Oficjalnie: Wisła Kraków SA z nowym właścicielem

Umowa sprzedaży Wisły Kraków SA, w ramach której działa sekcja piłkarska Białej Gwiazdy, TS Wisła została sfinalizowana. To druga zmiana właściciela krakowskiego klubu w ciągu miesiąca.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
PAP / Stanisław Rozpędzik

O tym, że nowym właścicielem Wisły SA zostanie TS Wisła, zarząd klubu poinformował w poniedziałek. TS Wisła odkupiło akcje Wisłę SA od Jakuba Meresińskiego, a dokładniej od należącej do niego spółki projekt-gmina.pl, która w lipcu nabyła je od Tele-Foniki Bogusława Cupiała. Meresiński był właścicielem klubu niespełna miesiąc - od 29 lipca - a jego krótkie rządy mogły doprowadzić do tego, że Wisła SA upadnie, czego władze TS-u nie zamierzały ukrywać.

W telegraficznym skrócie przypomnijmy, że po tym jak młody biznesmen odkupił klub od Bogusława Cupiała, na jaw zaczęły wychodzić jego kłopoty z prawem. Meresiński (prosił o unikanie anonimizacji danych osobowych) jest skazany prawomocnym wyrokiem sądu za podrobienie świadectwa ukończenia jednego z liceów w Tychach oraz świadectwa maturalnego, a jest także podejrzany o pranie brudnych pieniędzy, przywłaszczenie mienia o znacznej wartości oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Meresińskiemu w prowadzeniu Wisły miał pomagać Marek Citko. Były reprezentant Polski miał odpowiadać za organizację pionu sportowego krakowskiego klubu, ale w miniony czwartek kategorycznie odciął się od Meresińskiego. Z deklaracji wsparcia Wisły zaczęli się też wycofywać potencjalni sponsorzy Wisły, których listy intencyjne miał przedłożyć Meresiński, kupując klub.

- To nie tak, że piłkarze spadają z deszczu pod rynnę. Nasza sytuacja wcale nie jest taka zła - nie jesteśmy gołodupcami! - zapewnił emocjonalnie wiceprezes TS Wisła, Robert Szymański.

Prezesem TS Wisła jest Piotr Dunin-Suligostowski , który od grudnia 2015 do czerwca 2016 roku też prezesem Wisły SA, ale zrezygnował z posady po tym, jak dobrze poznał mechanizm funkcjonowania klubu.

- Zdajemy sobie sprawę, jaką odpowiedzialność wzięliśmy. Nie robimy tego dla rozgłosu. Chcemy uratować Wisłę. Potrzebujemy pieniędzy i wiemy, że one przyjdą. Są prowadzone rozmowy ze sponsorami chętnymi do wejścia w Wisłę - mówi Dunin-Suligostowski.

Powrót do korzeni

TS Wisła prowadziła sekcję piłkarską Białej Gwiazdy do grudnia 1997 roku, gdy w klub postanowiła zainwestować Tele-Fonika. Właścicielami myślenickiej firmy obok Cupiała byli wówczas również Zbigniew Urban i Stanisław Ziętek, których udziały Cupiał wykupił w późniejszych latach.

Za początek "ery Cupiała" uznaje się 23 grudnia 1997 roku, gdy powołano do życia Wisłę Kraków SA, w ramach której działa do dziś sekcja piłkarska 13-krotnych mistrzów Polski. Aż osiem z 13 tytułów Wisła zdobyła pod rządami Cupiała, a do tego w latach 1998-2011 na ligowym podium stawała jeszcze pięć razy.

Złota era przy Reymonta 22 dobiegła końca w 2011 roku. Począwszy od sezonu 2011/2012 krakowianie lądowali poza podium, a w minionej kampanii na poważnie byli zagrożenie spadkiem z ekstraklasy. Problemy finansowe Tele-Foniki odbiły się na finansach klubu, a Cupiał został zobligowany do pozbycia się Wisły przez banki, które były skłonne refinansować długi Tele-Foniki, ale jednym z warunków przyznania jej kredytów było pozbycie się przynoszącej straty Wisły.

ZOBACZ WIDEO Koszulka Ronaldo i wielkie trofea. Zobacz muzeum reprezentacji Brazylii! (źródło TVP)
Wisła Kraków odzyska blask z lat 1998-2011?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×