Karty odkryte. Tak będzie wyglądał stadion Pogoni Szczecin po przebudowie (foto)

Po długim oczekiwaniu władze Szczecina przedstawiły wizualizację stadionu Pogoni. Optymistyczny wariant zakłada, że przebudowa rozpocznie się na przełomie 2017 i 2018 roku.

Sebastian Szczytkowski
Sebastian Szczytkowski
Projekt przebudowanego stadionu Pogoni Szczecin / Projekt przebudowanego stadionu Pogoni Szczecin

Koncepcję przebudowy przedstawili prezydent Szczecina Piotr Krzystek i prezes Pogoni Jarosław Mroczek. Stanowiska obu stron różniły się diametralnie jeszcze w marcu. Progres, jaki nastąpił w pracach nad stadionem, w ciągu pół roku, jest duży. Podkreślono rolę prezesa PZPN Zbigniewa Bońka, który krytykował wcześniejsze pomysły i zachęcał do dialogu, by wypracować kompromis.

Obecna koncepcja jest właśnie kompromisem nie tylko między Krzystkiem a Mroczkiem, ale również kibicami Pogoni Szczecin.

- Nasze wspólne prace były owocne, a miasto zrealizowało wszystkie możliwe do wykonania postulaty - zapewnił Piotr Krzystek. - Stadion w Szczecinie będzie konkurować pod względem funkcjonalności i urody z najlepszymi w Polsce. Mam nadzieję, że Pogoń będzie tam zdobywać laury i występować w europejskich pucharach.

Stadion Miejski im. Floriana Krygiera zostaje w obecnej lokalizacji. Nie będzie już w kształcie podkowy, ponieważ powiększy się o czwartą trybunę. Poza dodatkowymi miejscami dla publiczności, będą tam sala konferencyjna, muzeum, kawiarnia, dodatkowa loża VIP. Odległość od trybuny wschodniej do bramki to 16,2 metra, co pozostanie niedogodnością, ale i tak została zmniejszona dwukrotnie w stosunku do stanu obecnego.
Źródło: UM Szczecin Źródło: UM Szczecin
- Nowa koncepcja poprawia warunki kibicom i piłkarzom. Zwiększa się powierzchnia stadionu i liczba miejsc na trybunach - powiedział Wojciech Olbryś, dyrektor MOSRiR. - Będzie tam można organizować nie tylko imprezy sportowe. W czwartej trybunie, w przeszklonym pawilonie będą choćby pomieszczenia na sprzęt niezbędny do utrzymania obiektu w porządku.
Źródło: UM Szczecin Źródło: UM Szczecin
Harmonogram zakłada, że projekt budowlany będzie gotowy do marca, a około trzeciego kwartału przyszłego roku zostanie przygotowany projekt wykonawczy. Optymistyczny wariant zakłada rozpoczęcie przebudowy na przełomie 2017 i 2018 roku. Jej koszt jest szacowany na 180 milionów złotych.

- To nie będzie prosta inwestycja, ponieważ stadion będzie funkcjonować przez cały czas, ale poradzimy sobie. Podobnie było w kilku innych miastach - dodał Olbryś.

Pojemność po przebudowie to 22 368 miejsc, a w czasie meczów 21 013. Siedziska będą granatowo-bordowe, a elewacja obiektu szara.
Źródło: UM Szczecin Źródło: UM Szczecin
W fazie wstępnej są prace nad zagospodarowaniem terenów wokół stadionu. Pogoń ma tam piękną bazę z kilkoma boiskami trawiastymi, a przy okazji przebudowy mają tam zostać doprowadzone energia elektryczna i woda. W przyszłości umożliwi to zadaszenie jednego z boisk i zamontowanie systemu podgrzewania muraw.
Ponadto prezydent miasta zapowiedział, że obok stadionu powstanie pomnik Floriana Krygiera, legendarnego trenera.
ZOBACZ WIDEO: Po Kazachstanie: Tomaszewski, Stokowiec i Majdan ocenili Polaków (źródło TVP)
Czy podoba Ci się koncepcja przebudowy stadionu Pogoni Szczecin?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×