El. ME U-19: udany start reprezentacji Polski

Reprezentacja Polski udanie rozpoczęła walkę o awans na mistrzostwa Europy U-19. W pierwszym meczu I rundy eliminacji Biało-Czerwoni rozbili 4:0 Macedonię.

Maciej Kmita

Do przerwy zespół Rafała Janasa bezbramkowo remisował z rywalem z Bałkanów, ale po zmianie stron Polacy zagrali na miarę potencjału. Już w 48. minucie prowadzenie Biało-Czerwonym dał Kamil Jóźwiak z Lecha Poznań. Dwie następne bramki zdobył Kamil Wojtkowski z RB Leipzig, a wynik spotkania na 4:0 ustalił Paweł Tomczyk z Lecha Poznań.

Turniej  I rundy el. ME U-19 rozgrywany jest w Polsce. Czwartkowe spotkanie Polska - Macedonia odbyło się w Szubinie, a w sobotę Biało-Czerwoni zagrają w Inowrocławiu ze Słowacją.

Trener Janas ma do dyspozycji zawodników, którzy mają za sobą grę w Lotto Ekstraklasie. Poza wspomnianymi Jóźwiakiem i Wojtkowskim smak występów w najwyższej lidze znają też Adam Chrzanowski, który zanim przeniósł się do Fiorentiny, grał w Lechii Gdańsk oraz Sebastian Szymański z Legii Warszawa, Patryk Dziczek z Piasta Gliwice oraz Marcin Listkowski z Pogoni Szczecin.

Z kolei w barwach Macedonii przeciwko Polsce wystąpił Alban Sulejmani. To 19-latek, który jest wypożyczony z Legii Warszawa do Pogoni Siedlce.

W drugim meczu 1. kolejki Słowacja pokonała 1:0 Irlandię Północną.

Do kolejnej rundy eliminacji, która zostanie rozegrana w pierwszej połowie 2017 roku, awansują po dwa zespoły z każdej z trzynastu grup oraz najlepsza drużyna z trzeciego miejsca. Turniej finałowy odbędzie się w Gruzji w dniach 2-15 lipca 2017 roku.

Polska - Macedonia 4:0 (0:0)
1:0 - Jóźwiak 48'
2:0 - Wojtkowski 65'
3:0 - Wojtkowski 69'
4:0 - Tomczyk 82'

Skład Polski: Hubert Gostomski - Mateusz Spychała, Mateusz Żyro, Adam Chrzanowski, Mateusz Hołownia - Konrad Handzlik (72' Sebastian Szymański), Kamil Wojtkowski, Patryk Dziczek, Florian Schikowski (81' Maciej Felsch), Kamil Jóźwiak - Marcin Listkowski (77' Paweł Tomczyk).