Alvaro Morata bohaterem Realu Madryt. Ambitny Athletic Bilbao blisko remisu

W meczu 9. kolejki Primera Division Real Madryt pokonał Athletic Bilbao 2:1. Gole dla Królewskich zdobyli Karim Benzema i Alvaro Morata. Dla Basków trafił Sabin Merino.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA / JP GANDUL

Faworytem spotkania był Real Madryt, który w tym sezonie prezentuje wysoką dyspozycję. Królewscy po ośmiu kolejkach przewodzili stawce, a w przypadku wygranej nadal zajmowaliby fotel lidera Primera Division. Od pierwszego gwizdka podopieczni Zinedine Zidane'a ruszyli do frontalnych ataków i szybko objęli prowadzenie.

W ósmej minucie Isco wykorzystał koszmarny błąd w defensywie niedoświadczonego Enrica Saborita, dla który był to dopiero ósmy mecz w karierze w Primera Division. Następnie gracz Realu dograł do Karima Benzemy, a ten nie zmarnował świetnej sytuacji i pewnym strzałem pokonał Gorkę Iraizoza.

Szybko zdobyty gol uśpił piłkarzy Realu, którzy co prawda nadal mieli przewagę, ale nie potrafili znaleźć sposobu, by podwyższyć prowadzenie. Brakowało im dokładności, precyzji i skuteczności. Czujnie grali defensorzy Athleticu, a warto dodać, że trener Ernesto Valverde miał duży ból głowy ustawiając skład na ten mecz. Nie mógł skorzystać aż z siedmiu graczy.

Z biegiem czasu Athletic był coraz groźniejszy i w 27. minucie doprowadził do wyrównania. Fatalnie w tej sytuacji zachował się Mateo Kovacić, który nie wrócił do defensywy, przez co Baskowie mieli przewagę. Javi Eraso wykorzystał bierną postawę rywali, odegrał do Sabina Merino, a ten doprowadził do wyrównania.

Real pozwalał gościom na wiele, a Baskowie skrzętnie to wykorzystywali. W 52. minucie blisko zdobycia gola był Inaki Williams, ale w sytuacji sam na sam strzelił ponad poprzeczką. Dla Królewskich był to sygnał ostrzegawczy i w drugiej połowie raz po raz stwarzali oni zagrożenie pod bramką przeciwnika.

Królewskim brakowało skuteczności i szczęścia. Blisko pokonania bramkarza Athleticu był Kovacić, ale po jego strzale głową piłka minimalnie minęła słupek. Z kolei w 80. minucie gości mieli dużo szczęścia, gdyż w polu karnym doszło do nieporozumienia między Alvaro Moratą i Lucas Vazquez, a przy wybiciu piłki mogła paść bramka samobójcza.

Zwycięstwo Realowi dał Morata, który w 83. minucie wykorzystał dośrodkowanie Garetha Bale'a. Przy pierwszej próbie Iraizoz obronił strzał Hiszpana, ale przy dobitce Morata nie miał żadnych problemów z umieszczeniem piłki w siatce. Królewscy wymęczyli zwycięstwo i są liderem Primera Division.

W innym meczu Villarreal CF pokonało UD Las Palmas dzięki bramce zdobytej w doliczonym czasie gry przez Cedrica Bakambu (2:1). Tym samym zespół ten nadal zachował status niepokonanego.

Real Madryt - Athletic Bilbao 2:1 (1:1)
1:0 - Karim Benzema 8'
1:1 - Sabin Merino 27'
2:1 - Alvaro Morata 83'

Real Madryt: Keylor Navas - Dani Carvajal, Pepe, Raphael Varane, Marcelo - Mateo Kovacić, Toni Kroos, Isco (65' Lucas Vazquez) - Gareth Bale, Karim Benzema (75' Alvaro Morata), Cristiano Ronaldo.

Athletic Bilbao: Gorka Iraizoz - Inigo Lekue, Xabier Etxeita, Aymeric Laporte, Enric Saborit - Mikel San Jose, Mikel Rico - Inaki Williams, Javi Eraso, Raul Garcia (76' Ander Iturraspe) - Sabin Merino (79' Markel Susaeta).

Żółte kartki: Alvaro Morata (Real Madryt) oraz Aymeric Laporte, Xabier Etxeita, Raul Garcia (Athletic Bilbao).

Villarreal CF - UD Las Palmas 2:1 (0:1)