Schalke 04 - OGC Nice: lider Ligue 1 za burtą Ligi Europy! Wygrana Niemców w rezerwowym składzie

OGC Nice znakomicie spisuje się w rozgrywkach ligi francuskiej, ale na arenie międzynarodowej mocno zawiodło. Zespół Luciena Favre'a po porażce z Schalke 04 (0:2) stracił szanse na awans do 1/16 finału Ligi Europy.

Konrad Kostorz
PAP/EPA / PAP/EPA/FRISO GENTSCH
Schalke do meczu przystąpiło już jako zwycięzca grupy, dlatego trener Markus Weinzierl postanowił dać odpocząć kilku kluczowym zawodnikom. Dzięki temu szanse otrzymali młodzi gracze z kuźni talentów klubu z Gelsenkirchen: obrońca Thilo Kehrer oraz piłkarze ofensywni: Bernhard Tekpetey i Fabian Reese.

Pierwszą groźną okazję stworzył zespół z południa Francji, ale szczęście sprzyjało Niemcom - Ralfa Faehrmanna uratowała poprzeczka. Schalke okazało się skuteczniejsze w 14. minucie, kiedy Jewhen Konoplianka przejął piłkę po strzale Maxa Meyera, wykorzystał błąd Yoana Cardinale i trafił do pustej bramki.

Niemcy zostawiali przyjezdnym sporo miejsca w ofensywie, lecz ci nie potrafili z tego korzystać. Nawet w niezłych sytuacjach strzeleckich nie oddawali groźnych uderzeń na bramkę Faehrmanna. Tymczasem po przerwie na 2:0 mógł podwyższyć Reese, niewiele do zdobycia bramki zabrakło również Nabilowi Bentalebowi.

Dość pasywnie grający podopieczni Luciena Favre'a zostali pozbawieni złudzeń w 80. minucie. Karnego wywalczył bardzo aktywny Tekpetey, a z "wapna" celnie uderzył Dennis Aogo. Ponieważ FK Krasnodar nie przegrał u siebie z Red Bull Salzburg (mecz zakończył się remisem 1:1), Nice straciło szanse na wyjście z grupy. W następnej kolejce z Rosjanami zagra już tylko o prestiż.

W końcówce spotkania doszło jeszcze do niepotrzebnego incydentu. Tekpetey tak zaciekle walczył o piłkę w polu karnym, że kopnął w brzuch interweniującego Cardinale. Arbiter pokazał Ghańczykowi drugą żółtą kartkę i usunął go z boiska, a kary nie uniknął również bramkarz OGC, który doskoczył z pretensjami do przeciwnika.

Schalke 04 Gelsenkirchen - OGC Nice 2:0 (1:0)
1:0 - Konoplianka 14'
2:0 - Aogo (k.) 80'

Schalke: Faehrmann - Caicara, Riether, Naldo, Kehrer, Baba - Stambouli, Meyer (46' Reese), Aogo - Tekpetey, Konoplianka (61' Bentaleb, 81' Avdijaj).

Nice: Cardinale - Souquet, Dante, Bodmer - Ricardo (65' Plea), Walter (69' Marcel), Boscagli, Koziello, Henrique - Donis, Belhanda (65' Eysseric).

Czerwona kartka: Tekpetey /90+3' za drugą żółtą/ (Schalke).

Żółte kartki: Tekpetey, Kehrer (Schalke), Henrique, Dante, Boscagli, Cardinale (Nice).

Liga Europy, gr. I 2016/2017

# Drużyna M Z R P Bramki Pkt
1 Schalke 04 Gelsenkirchen 6 5 0 1 9:3 15
2 FK Krasnodar 6 2 1 3 8:8 7
3 Red Bull Salzburg 6 2 1 3 6:6 7
4 OGC Nice 6 2 0 4 5:11 6

Czy Schalke 04 wygra ostatni mecz z Red Bull Salzburg i zakończy fazę grupową z kompletem zwycięstw?