AC Milan zdobył Superpuchar Włoch. Pierwsze trofeum Rossonerich od pięciu lat

Piłkarze AC Milan zdobyli Superpuchar Włoch dzięki zwycięstwu 4:3 w konkursie rzutów karnych z Juventusem Turyn. Przez 120 minut drużyny zdobyły po jednym golu. Mecz rozegrano w Katarze.

Getty Images / Dino Panato
Piłkarze Juventusu Turyn przylecieli do Kataru dzień wcześniej niż rywale z Mediolanu i również wcześniej pomyśleli o ofensywie w meczu o Superpuchar Włoch. Początkowo uczestnik Ligi Mistrzów miał problem z przedarciem się przez dobrze zorganizowanych rywali, ale mur szybko kruszał. Efektem ataku Juventusu była bramka na 1:0 w 18. minucie. Giorgio Chiellini wygrał walkę o pozycję i główkował do siatki po dośrodkowaniu Miralema Pjanicia z rzutu rożnego.

Juventus oddał w pierwszej połowie pięć strzałów celnych, a AC Milan dwa. Stara Dama jednak prowadzenia nie podwyższyła, a straciła. Bramka na 1:1 padła tak samo jak pierwsza po uderzeniu głową. Giacomo Bonaventura zbiegł do środka z lewego skrzydła i przymierzył po wrzutce Suso z głębi pola.

AC Milan zaczął grać odważniej, więc na przerwę czekał Juventus. Po powrocie z szatni drużyny szybko przenosiły piłkę spod jednego pod przeciwne pole karne. Blisko zdobycia gola byli Alessio Romagnoli i Sami Khedira. Pierwszy trafił w poprzeczkę, a Niemca zatrzymał Gianluigi Donnarumma. Cały czas o centymetry od szczęścia był Carlos Bacca, któremu piłka przelatywała obok nosa czy stopy.

W 68. minucie trener Massimiliano Allegri zmienił ustawienie Juventusu i wprowadził trzeciego napastnika. Paulo Dybala dołączył w przodzie do Mario Mandzukicia oraz Gonzalo Higuaina. Argentyńczyk został przywitany owacyjnie i szybko oddał dwa uderzenia. Jedno niecelne, a drugie w bramkarza. Po przeciwnej stronie boiska wykazał się Buffon, który odbił strzał Suso i do końca regulaminowego czasu utrzymał się remis.

Mecz był dynamiczny, dużo działo się pod obiema bramkami, ale piłkarze ofensywni nie imponowali skutecznością. Dobrze na tle mistrza Włoch prezentował się AC Milan. W końcówce dogrywki obie drużyny dobiły do granicy 30 strzałów, ale żadna nie rozstrzygnęła meczu, więc sędzia zarządził konkurs rzutów karnych.

W serii jedenastek lepsi byli gracze AC Milan. W przeciwnym obozie Mandzukić trafił w poprzeczkę, a strzał Dybali obronił Donnarumma.

Pojedynek o Superpuchar Włoch jest rozgrywany poza Italią od 1993 roku. Przedstawiciele Serie A gościli na trzech kontynentach. W poprzednim sezonie Juventus zdobył trofeum w Chinach, a w piątek stracił w Katarze, który był organizatorem wydarzenia po raz drugi. To jedna z akcji promujących mistrzostwa świata w tym kraju, które odbędą się w 2022 roku.

Juventus Turyn - AC Milan 1:1 k. 3:4 (1:1, 1:1, 1:1)
1:0 - Giorgio Chiellini 18'
1:1 - Giacomo Bonaventura 38'