Lewy strzela prawą. Niemcy podsumowali gole Lewandowskiego

Tylko Gerd Mueller strzelał gole szybciej od Roberta Lewandowskiego. Polak po sezonie może być wart nawet 90 mln euro. Dziennik "Bild" przeprowadził analizę tego jak i kiedy snajper Bayernu Monachium trafia do bramki.

Jacek Stańczyk
PAP/EPA
140 goli strzelił już Robert Lewandowski w Bundeslidze. Daje mu to osiemnaste miejsce na liście strzelców wszech czasów. Prowadzi Gerd Mueller z 365 golami. To Niemcowi również zajmowało najmniej czasu, aby pokonać bramkarza. Według wyliczeń "Bilda" strzelał gola co 105 minut.

Polak jest w tym zestawieniu drugi, bo na razie średnio trafia do bramki raz na 120 minut. Kolejni są Mario Gomez (gol co 121 minut), Pierre-Emerick Aubameyang (gol co 122 minuty) oraz Marcio Amoroso (gol co 124 minuty).

- Robert należy już do napastników w kategorii Muellera - chwalił Polaka ostatnio szef Bayernu Karl-Heinz Rummenigge. - To miłe, ale ja chcę pisać własną historię - odpowiedział nasz napastnik.

Ta historia dzieje się na naszych oczach, bo Lewandowski w tym sezonie strzelił już 19 goli i znowu jest bliski, aby strzelić w jednych rozgrywkach minimum 30 goli. Dokonał tego w poprzednim sezonie. Natomiast piłkarzem, który sezon po sezonie strzelał minimum 30 goli był właśnie Gerd Mueller na początku lat 70.

Fantastyczny powrót Realu Madryt! Królewscy uratowali pozycję lidera [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

"Bild" wszystkie gole Lewandowskiego rozłożył na czynniki pierwsze. I tak, Polak najczęściej trafia prawą nogą (94 gole), następnie lewą nogą (27 goli) i głową (17 goli). Co prawda Niemcy w tych rachunkach zgubili gdzieś jeszcze dwa gole, albo po prostu Lewandowski strzelił je w jeszcze inny sposób. Nie jest to niestety wyjaśnione, ale tak czy inaczej ogólnego wyniku to nie zmieni.

Tylko w tym sezonie snajper Bayernu najczęściej trafiał oddając strzały mniej więcej z linii pola bramkowego, czyli z 4-6 metra. Piłka najczęściej zaś leciała (5 razy) w prawy dolny róg bramkarza.

"Bild" prognozuje też, że po sezonie Lewandowski może być już wyceniany na 90 mln euro. Teraz jego wartość wynosi około 75 mln euro.

W 22 kolejkach tego sezonu Polak strzelił 19 goli. Tyle samo co Pierre-Emerick Aubameyang z Borussii Dortmund. Dwa gole mniej ma Anthony Modeste z FC Koeln.

Czy Robert Lewandowski jest najlepszym polskim piłkarzem w historii?