Kokpit Kibice

Modernizacja Maracany w cieniu wielomilionowych nadużyć

Maracana, jeden z najbardziej znanych stadionów na świecie, nie ma w ostatnich latach dobrej prasy. Najnowsze badania brazylijskich władz ujawniły, że przy modernizacji obiektu zawyżono faktury na wiele milionów dolarów.
Karol Borawski
Karol Borawski
Maracana Getty Images / Bruna Prado / Na zdjęciu: Maracana

W 2014 roku Maracana była miejscem meczu finałowego mistrzostw świata, a także jedną z aren igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Koszty modernizacji obiektu okazały się bardzo wysokie.

Remont kosztował około 500 milionów dolarów, ponad dwa razy więcej niż się spodziewano. Według sądu faktury były zawyżone na 211 milionów brazylijskich reali, co przy ówczesnej wartości tej waluty daje około 90 milionów dolarów.

"To kolejny cios dla społeczności Rio de Janeiro, która była przeciwna ogromnym wydatkom poniesionym na organizację mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich" - pisze Fox Sports, który powołując się na "Globo" wylicza listę szereg nadużyć przy renowacji Maracany.

"Przykładowo koszty cementu były trzykrotnie wyższe od ceny rynkowej. Kolejną sprawą jest zadaszenie, które było pięciokrotnie droższe niż podobny dach na stadionie w Johannesburgu. Niektóre usługi, jak wypożyczenie dźwigów, były rozliczane dwukrotnie. Prokuratorzy domagają się od dwóch wielkich firm 200 milionów reali zwrotu".

Doniesienia mówiące o nieprawidłowościach przy renowacji Maracany pojawiły się zaledwie kilka dni po tym, jak stadion został ponownie otwarty. W ostatnim czasie na obiekcie nie było prądu, został odcięty ze względu na niezapłacone rachunki. Ponadto stadion w ciągu ostatniego miesiąca stał się obiektem ataków wandali, a część sprzętów padła łupem złodziei.

ZOBACZ WIDEO Manchester City wygrał z Middlesbrough i został pierwszym półfinalistą Pucharu Anglii [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Czy Brazylia zostanie mistrzem świata w 2018 roku?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
Fox Sports / Globo

Komentarze (0):

    Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
    ×
    Sport na ×