Serie A: Juventus Turyn może świętować szóste mistrzostwo Włoch z rzędu

W meczu 37. kolejki Serie A Juventus Turyn pokonał na swoim stadionie FC Crotone 3:0. Tym samym zespół ten zapewnił sobie szósty z rzędu tytuł mistrzów Włoch.

Łukasz Witczyk
PAP/EPA / ALESSANDRO DI MARCO

Juventus Turyn przed tym spotkaniem był już niemal pewny zdobycia mistrzowskiego tytułu. Miał punkt przewagi nad AS Roma i jeden mecz rozegrany mniej. Triumf z walczącym o utrzymanie FC Crotone wydawał się formalnością. Co prawda goście w ostatnich siedmiu spotkaniach nie zanotowali porażki, ale trudno było sobie wyobrazić, że z Turynu wywiozą punkt.

Gospodarze od pierwszego gwizdka atakowali i już w 12. minucie dopięli swego. Wtedy to ze skrzydła dograł Juan Cuadrado, a piłka trafiła do Mario Mandzukicia. Ten strzałem z najbliższej odległości nie dał szans bramkarzowi rywali. Błąd w tej sytuacji popełnił Aleandro Rosi, który nie zdołał przeciąć podania przeciwników.

Wtedy na trybunach rozpoczęła się mistrzowska feta. Juventus wciąż atakował, a piłkarze FC Crotone długo mieli problemy, by opuścić własną połowę. Jednak z biegiem czasu Stara Dama zwolniła tempo. Mimo to gospodarze w 39. minucie podwyższyli prowadzenia. Fenomenalnym strzałem z rzutu wolnego popisał się Paulo Dybala, a bramkarz Crotone - Alex Cordaz - tylko oprowadził piłkę wzrokiem.

Po przerwie na trybunach kibice bawili się w najlepsze. Juventus nie forsował tempa, utrzymywał wynik i chciał wygrać jak najmniejszym kosztem. Taktyka ta dała oczekiwany efekt. Gospodarze częściej utrzymywali się przy piłce, choć brakowało groźnych akcji w ich wykonaniu. Crotone było za to bezradne i nie potrafiło stworzyć sobie okazji pod bramką Gianluigiego Buffona.

W końcówce Juventusowi udało się podwyższyć prowadzenie. Po dośrodkowaniu Dybali z rzutu rożnego piłkę głową uderzył Alex Sandro. Futbolówka odbiła się od poprzeczki i ziemi, a następnie wybił ją obrońca. Gol został uznany, swoje zastosowanie znalazła technologia goal-line. Piłka przekroczyła linię bramkową i prawidłowo zaliczono bramkę.

Dla Juventusu to szóste mistrzostwo z rzędu. Zespół z Turynu zdominował rywalizację we Włoszech, ale dla Starej Damy najważniejszy w tym sezonie jest triumf w Lidze Mistrzów. Finał 3 czerwca w Cardiff.

Juventus Turyn - FC Crotone 3:0 (2:0)
1:0 - Gonzalo Higuain 12'
2:0 - Paulo Dybala 39'
3:0 - Alex Sandro 83'

Juventus Turyn: Gianluigi Buffon - Dani Alves, Leonardo Bonucci, Medhi Benatia, Alex Sandro - Miralem Pjanić (84' Tomas Rincon), Claudio Marchisio (74' Mario Lemina) - Juan Cuadrado (70' Andrea Barzagli), Paulo Dybala, Mario Mandzukić - Gonzalo Higuain.

FC Crotone: Alex Cordaz - Alesandro Rosi (34' Mario Sampirisi), Federico Ceccherini, Gianmarco Ferrari, Lorenzo Crisetig - Bruno Martella, Andrea Barberis, Marcus Rohden (78' Boadu Acosty), Aleksandar Tonev (56' Simeon Nwankwo) - Diego Falcinelli, Andrea Nalini.

Żółte kartki: Bruno Martella (FC Crotone).

Czy Juventus Turyn za rok obroni mistrzowski tytuł?