Cracovia - Piast: antyreklama Lotto Ekstraklasy

Mecz ostatniej kolejki Lotto Ekstraklasy Cracovia - Piast Gliwice (0:1) był antyreklamą najwyższej klasy rozgrywkowej i argumentem wszystkich przeciwników formatu ESA 37. Kibice Pasów skwitowali występ obu drużyn porcją głośnych gwizdów.

Maciej Kmita
PAP / Jacek Bednarczyk
Cracovia i Piast w minionym sezonie były czołowymi drużynami Lotto Ekstraklasy. Gliwiczanie to do niedzieli aktualni wciąż wicemistrzowie Polski, a Pasy zakończyły kampanię 2015/2016 tuż za podium. Wywalczenie awansu do el. Ligi Europy sprawiło, że oba zespoły zaczęły przygotowania do sezonu 2016/2017 już w pierwszej połowie czerwca, a to z kolei oznacza, że podopieczni Jacka Zielińskiego i Dariusza Wdowczyka byli uwikłani w walkę o stawkę niemal cały rok.

W piątek przesyt futbolem był aż nadto widoczny w poczynaniach obu ekip, które były już pewne utrzymania w Lotto Ekstraklasie. Cracovię przez cały sezon prześladowały urazy, a na koniec doszło do tego, że w spotkaniu z Piastem trener Zieliński nie mógł skorzystać z usług aż jedenastu zawodników! W związku z tym szansę dostali ci, którzy wcześniej grali mało albo w ogóle, ale swojej szansy nie wykorzystali. Piast natomiast zagrał przy Kałuży 1 w składzie zbliżonym do optymalnego.

Teoretycznie mocna "11" Piasta nie zapewniła jednak widowiska na miarę ekstraklasy. W pierwszej połowie piłkarze obu drużyn wyglądali, jakby wyszli na boisko za karę i tylko czekali na końcowy gwizdek, który rozpocząłby ich urlopy. Przed przerwą jedyną godną odnotowania sytuacją była akcja Piasta z 42. minucie, gdy Maciej Jankowski zagrał w pole karne do Gerarda Badii, który przerzucił piłkę nad leżącym Krystianem Stępniowskim, ale nie posłał jej do siatki.

Pierwszy kwadrans po zmianie stron pozwalał sądzić, że zawodnicy wynagrodzą kibicom fatalną pierwszą połowę. Dwukrotnie nieznacznie pomylił się Krzysztof Piątek, a w odpowiedzi tuż obok bramki z dystansu uderzył Sasa Zivec. W 63. minucie gliwiczanie przeprowadzili kopię akcji z 42. minuty, ale tym razem w roli asystenta wystąpił Martin Bukata, a Jankowski w przeciwieństwie do Badii pokonał Stępniowskiego efektownym lobikiem.

Choć po golu "Jankesa" Cracovia miała ponad pół godziny na odrobienie strat, to bramka z 63. minuty praktycznie zamknęła mecz i w dwóch ostatnich kwadransach gra toczyła się w akompaniamencie gwizdów i wyzwisk z trybun. Kibicom Cracovii nie podobało się to, że podopieczni trenera Zielińskiego w zasadzie pozorowali grę. Piast miał doskonałe okazje na podwyższenie prowadzenia, ale albo bardzo dobrze bronił Stępniowski, albo goście w decydujących momentach akcji zachowali się bardzo nonszalancko.

Cracovia - Piast Gliwice 0:1 (0:0)
0:1 - Jankowski 63'

Cracovia: Stępniowski –- Malarczyk, Polczak, Kanach, Cunta (78' Pestka) - Dąbrowski, Adamczyk (73' Dimun), Stelblecki - Szczepaniak, Vestenicky (58' Budziński) - Piątek.

Piast: Rusov - Pietrowski, Korun, Sedlar, Mójta - Dziczek (63' Gojko), Vranjes - Zivec, Badia (88' Krakowczyk), Bukata - Jankowski (88' Papadopulos).

Żółte kartki: Malarczyk, Piątek (Cracovia).

Sędzia: Dominik Sulikowski (Gdańsk).

Widzów: 7311.

Postawa Cracovii i Piasta Gliwice w sezonie 2016/2017 to rozczarowanie?