El. MŚ 2018: Hiszpania wygrała z Macedonią na niskim biegu

Reprezentacja Hiszpanii pozostaje niepokonana w eliminacjach do mistrzostw świata. W meczu z Macedonią nie zachwyciła, mimo to zwyciężyła 2:1. Spotkanie w Skopje sędziował Paweł Gil.

Radość reprezentantów Hiszpanii PAP/EPA / EPA/GEORGI LICOVSKI / Radość reprezentantów Hiszpanii
Prowadzenie Hiszpanii nie było zaskoczeniem, ale okoliczności, w jakich zdobyła gola, były nadspodziewanie łatwe. David Silva zabrał na karuzelę Wancze Szikowa i złapał na wykroku Stołe Dimitriewskiego. Cała akcja bramkowa została przeprowadzona swobodnie w polu karnym. Już w 15. minucie, kiedy Macedończycy powinni mieć jeszcze dużo energii.

Silva strzelił gola również w niedawnym meczu towarzyskim z Kolumbią. Po jego zejściu reprezentacja Hiszpanii miała problem ze stwarzaniem sytuacji podbramkowych. Na szpicy grał wówczas Iago Aspas, ale w spotkaniu o stawkę wystąpił już Diego Costa.

Wieczór należał do piłkarzy znanych z Premier League. Po golu Davida Silvy do bramki trafił Costa w 27. minucie. Napastnik dopełnił formalności z bliska po płaskim podaniu Isco. Gospodarze źle założyli pressing, a na dodatek Kire Ristewski dał się wymanewrować jak dziecko.

Po stronie Macedonii najlepiej wyglądał Goran Pandew. Kapitan pojawiał się w wielu miejscach boiska i walczył za kilku piłkarzy. Po jego podaniu Stefan Ristowski powinien zatrudnić Davida de Geę, ale chybił z dobrej pozycji, więc gospodarze nie oddali w pierwszej połowie celnego strzału.

Faworyt nie forsował wysokiego tempa. Po wyczerpującym sezonie Hiszpanie marzyli o spokojnym zainkasowaniu kompletu punktów. Atakować powinna Macedonia, ale w tym fragmencie meczu niewiele jej wychodziło. Najbliżej gola w kwadransie po przerwie był Gerard Pique, ale główkował nad poprzeczką.

Leniwe tempo za bardzo zrelaksowało Hiszpanów, którzy w 66. minucie stracili gola kontaktowego. Pandew podał w tempo do rozpędzonego Stefana Ristowskiego, który uciekł grupie rywali, wpadł w pole karne i huknął w krótki róg bramki. Szansa na sensacyjne wyrównanie była jedna. Potężne uderzenie z rzutu wolnego ugrzęzło jednak w murze.

David de Gea i spółka odetchnęli. Na boisku był już wówczas Koke, więc przyjezdni zabezpieczali tyły.

La Roja prowadzą w grupie G eliminacji do mistrzostw świata. Po piętach depczą im głównie Włosi. Obie reprezentacje straciły punkty tylko w bezpośrednim, zremisowanym spotkaniu.

Macedonia - Hiszpania 1:2 (0:2)
0:1 - David Silva 15'
0:2 - Diego Costa 27'
1:2 - Stefan Ristowski 66'

Macedonia: Stołe Dimitriewski - Kristijan Tosewski (74' Aleksandar Trajkowski), Wancze Szikow, Danieł Mojsow (85' Iwan Triczkowski), Kire Ristewski - Stefan Ristowski, Ostoja Stjepanović (46' Elif Elmas), Stefan Spirowski, Ezgjan Alioski - Ilija Nestorowski, Goran Pandew.

Hiszpania: David de Gea - Dani Carvajal, Sergio Ramos, Gerard Pique, Jordi Alba - Sergio Busquets - Andres Iniesta (90' Saul Niguez), David Silva (69' Pedro Rodriguez) - Isco, Thiago Alcantara (74' Koke) - Diego Costa.

Żółte kartki: Pandew, Mojsow, Elmas, Szikow, Ristewski (Macedonia) oraz Silva, Alba (Hiszpania).

Sędzia: Paweł Gil (Polska).