Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Skandal. Anglicy oskarżają Rosjan o doping. "To zemsta"!

"To zwyczajna zemsta" - grzmią Rosjanie. Angielskie media oskarżają całą tamtejszą drużynę piłkarską o stosowanie dopingu.
Joanna Wyrostek
Joanna Wyrostek
reprezentacja Rosji Getty Images / Adam Pretty / Na zdjęciu: reprezentacja Rosji

Cała 23-osobowa kadra Rosjan, którzy byli na mistrzostwach świata w 2014 roku w Brazylii, mogła być na dopingu - taką informację podały "The Gurrdian" i "The Sun". Niektórzy idą dalej i są przekonani, że proceder dopingowy w Rosji działał za zgodą władz w tym kraju, a także był przez nie wspomagany. Środowisko sportowe w Rosji kategorycznie odcina się od tego typu zarzutów i spokojnie przygotowuje do mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018. Rosjanie będą gospodarzami imprezy.

- Nie zwracajcie uwagi na takie bzdury - mówi Witalij Mutko, obecny wicepremier Rosji i prezes Rosyjskiego Związku Piłki Nożnej. - Piszą o nas negatywnie od 2010. W piłce nożnej u nas nigdy nie było i nie będzie dopingu. Nasz zespół jest bezustannie kontrolowany po wszystkich meczach. O jakich programach oni piszą? To brednie. Nie ma co czytać angielskich gazet z samego rana.

W podobnym tonie wypowiada się Anton Kołosow, były szef rosyjskiego związku. - Puszczają "kaczki" dziennikarskie i wprowadzają wszystkich w błąd, bo nie są w stanie zdobyć żadnych informacji na temat dopingu u nas. Od siedmiu lat już tak robią, bez przerwy coś im się nie podoba. Nie wierzcie w to. Jeśli tylko będzie oficjalny komunikat ze strony FIFA, to się będziemy do tego odnosić. Na razie nie ma co dolewać oliwy do ognia.

FIFA na razie zdecydowanego stanowiska w tej sprawie nie zamierza zajmować. Rzecznik prasowy skomentował jedynie krótko doniesienia angielskich mediów. Zdaniem strony rosyjskiej rozwiewają wszelkie wątpliwości i obalają teorie Anglików. - Wszystkie testy dopingowe graczy, którzy brali udział w Pucharze Świata w 2014 roku - w tym członków rosyjskiej drużyny narodowej - były ujemne. FIFA była odpowiedzialna za badania, a wszystkie próbki zostały wysłane do laboratorium akredytowanego przez WADA w Lozannie. Tę samą procedurę stosuje się w Pucharze Konfederacji. Jak dotąd analizy krwi i moczu pobierane od graczy podczas tego turnieju, dały negatywy wynik - informuje FIFA.

ZOBACZ WIDEO ME U-21. Tomasz Kędziora: Chciałbym przeprosić kibiców

Rosjanie przypominają przy okazji, że media angielskie regularnie "atakują" ich już od siedmiu lat, czyli od 2010 roku. Jak twierdzą, wszystko to z zemsty. Anglicy ponoć nie mogą darować Rosjanom, że to oni otrzymali prawo organizacji przyszłorocznych mistrzostw świata. Przypominamy, że Anglia była jednym z głównych konkurentów Rosji w 2010 roku w walce o prawo do organizacji mistrzostw świata w 2018 roku. W rezultacie wygrała aplikacja rosyjska. Zdaniem tamtejszych mediów, od tego czasu Anglicy nieustannie atakują środowisko sportowe naszych wschodnich sąsiadów.

- W lutym 2017 telewizja BBC wyemitowała film, w którym podano informacje, że rosyjscy kibice szykują w 2018 wielką zemstę na angielskich fanach. Ma to być odwet za wydarzenia podczas zamieszek, do jakich doszło w Marsylii podczas mistrzostw Europy w 2016 - podaje agencja TASS. - Co jakiś czas Anglicy przygotowują materiał szkalujący naszych kibiców i sportowców. W podobnym tonie piszą ich gazety. W marcu ukazał się zmanipulowany materiał w "Daily Mail".

Część Rosjan jest więc przekonana, że Anglicy mszczą się po prostu za to, że nie zostali gospodarzami mistrzostw świata w 2018. - Spacerowałem w sobotę po Kazaniu, gdzie trwa Puchar Konfederacji. Spotykałem całe rodziny, które przyjechały tutaj z dziećmi. Panuje przyjacielska atmosfera - mówi Witalij Mutko. - Dlaczego o tym brytyjskie media nie napiszą?

Tymczasem FIFA przypomina również, że wciąż ściśle współpracuje z WADA i kontynuuje dochodzenie w odniesieniu do podmiotów, które zostały wymienione w raporcie McLarena. FIFA nie komentuje jednak informacji na temat konkretnych graczy, ponieważ nie może ujawniać szczegółów śledztwa.

Czy wierzysz w zapewnienia FIFA, że ściśle współpracuje z WADA w sprawie dopingu?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
TASS, championat.com, Biznes Online
Komentarze (2):
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×