"Powinnaś umrzeć, szmato!". Znana na całym świecie sportsmenka płaci wysoką cenę

Getty Images / Filipe Farinha / Stringer
Getty Images / Filipe Farinha / Stringer

Nilla Fischer bała się wejść na swoje konto społecznościowe, bo fala żółci, która wylewała się z każdej strony, przerażała ją. Przy okazji ME w piłce nożnej kobiet jedna z najważniejszych postaci żeńskiego futbolu opowiedziała swoją historię.

Od kilku dni (od 16 lipca 2017) w Holandii odbywają się mistrzostwa Europy kobiet. Wśród 16 ekip, które otrzymały lub wywalczyły prawo występu w turnieju finałowym, jest reprezentacja Szwecji, z Nillą Fischer w składzie. To jedna z najbardziej doświadczonych piłkarek ostatnich lat. W ciągu 16 lat reprezentacyjnej przygody rozegrała ponad 150 oficjalnych spotkań międzypaństwowych. - To kobieta-ikona w środowisku piłkarskim - przekonuje prezydent FIFA, Gianni Infantino.

Przepłakała całą noc

Ciemny pokój, choć za oknem słoneczne południe. Nie chce się jej wstać z łóżka. Z przerażeniem analizuje to, co wydarzyło się wczoraj. Po powrocie do domu z treningu włączyła laptopa, aby zerknąć, co tam nowego u znajomych. Zalogowała się do serwisu społecznościowego i "zaatakowało" ją 46 nowych komentarzy i wiadomości. Nic nowego. Jest w końcu osobą znaną, publiczną, sportowcem. Kibice potrzebują z nią kontaktu. Wiodła sennie wzrokiem po nagłówkach wiadomości. Nagle.

"Różnorodność jest dobra, zgadzam się. Jednak lesbijki, geje i inni zboczeńcy nie są godni, aby żyć. Powinnaś umrzeć, szmato".

Nie mogła w to uwierzyć. Przeczytała wpis jeszcze raz, litery nie chciały zamienić się miejscami, wciąż układały się w tę samą całość. Łzy napłynęły jej do oczu. Przepłakała całą noc...

ZOBACZ WIDEO Iga Baumgart w nowej roli. Piotr Małachowski pod gradobiciem pytań

Jedna z najbardziej znanych piłkarek świata - Nilla Fischer - na łamach magazynu "Offside" wspomniała tę chwilę. Kiedy przyznała się, że jest lesbijką, kiedy w 2013 roku wzięła ślub z Marią Michaelą, kiedy postanowiła walczyć o prawa osób homoseksualnych, dla wielu kibiców stała się wrogiem publicznym numer 1. - Na początku było bardzo ciężko - przyznała w rozmowie opublikowanej w "The Guardian". - Postanowiłam jednak, że jak już tak się stało, to muszę podjąć walkę. Walkę o tych, którzy są słabsi, potrzebują pomocy, boją się reakcji lokalnego środowiska.

Postanowienie i słowa szybko przekuła w czyny. Publicznie mówi o prawach środowiska LGBT (z angielskiego: Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender), organizuje spotkania, na których próbuje uczyć tolerancji, nie chowa głowy w piasek. - Jestem dojrzałą kobietą i wiem, co mówię, o co walczę - powiedziała. - Jeszcze kilka lat temu bałam się. Milczałam, bo nie wierzyłam, że coś można zmienić na tym homofobicznym świecie.

Tęczowa opaska

W marcu 2017 roku Fischer - jako zawodniczka VfL Wolfsburg - zwróciła się do niemieckiej federacji o zgodę na założenie opaski kapitana w kolorach... tęczy. Nigdy wcześniej nie było takiej sytuacji u naszych zachodnich sąsiadów. W pierwszej chwili otrzymała odpowiedź negatywną, ale postanowiła wywrzeć nacisk. Głównie dzięki działaczom klubu. Od słowa do słowa udało się przekonać związek i zawodniczka mogła założyć opaskę-symbol. - Miliony ludzi na całym świecie usłyszały o moim geście, poznały problemy naszego środowiska - mówiła zawodniczka. - Dostałam tysiące wiadomości. Głównie pozytywnych. Oczywiście było też słownictwo rynsztokowe, ale nauczyłam się już z tym żyć.

Koleżanki i koledzy z ruchu LGBT namawiali ją, aby poszła dalej. Niech tęczową opaskę założy podczas meczu międzypaństwowego. To nie takie proste.

FIFA uznaje walkę o prawa mniejszości seksualnych za sprawę polityczną, wyznaniową, czyli taką, której nie powinno wpuszczać się na stadiony. - Bzdura - skomentowała Fischer. - Szkoda, że nikt z FIFA, ani UEFA się ze mną nie skontaktował. Bo przytoczyłabym kwestię rasizmu. Z tym zjawiskiem, silnym zwłaszcza w piłce męskiej, walczy się od lat. I słusznie! Ale czym się różni rasizm od nietolerancji wobec osób homo- i biseksualnych? No, czym?

Wniosek w tej sprawie złożyło jedno ze stowarzyszeń związanych z ruchem LGBT. UEFA do tej sprawy się nie odniosła, nie odpowiedziała na pismo. - Chętnie spotkałabym się z nimi twarzą w twarz i przedstawiła swoje argumenty - skomentowała.

Ona kontra harleyowcy

Podczas jednego z meczów międzypaństwowych (Kanada - Szwecja) na trybunach pojawiła się grupa motocyklistów. Twardziele ubrani w skóry, w ciemnych okularach przez 90 minut wyśmiewali się z piłkarek. Czasami rubasznie, a czasami nieparlamentarnie (choć to już chyba przestarzałe słowo) obrażali kobiety. Były również "wycieczki" w stronę homoseksualizmu. - To było bardzo smutne, ktoś ich tak wychował, seksizm jest jednym z największych problemów obecnego świata - wspomniała. - Po meczu do nich podeszłam i próbowałam rozmawiać. Szybko się okazało, że z prawdziwych twardzieli, harleyowców zeszło powietrze i zobaczyłam przestraszonych chłopczyków.

Fischer jest nie tylko kapitanem w klubie i reprezentacji, ale swoistym przywódcą i przewodnikiem w walce o prawa nie tylko osób homoseksualnych, również i kobiet w światowym futbolu. - Młode zawodniczki nie za bardzo chcą poruszać trudne tematy - stwierdziła Fischer w rozmowie z "Aftonbladet". - Nie dziwię się im. Jak byłam młoda, też nie chciałam się wychylać ze swoimi poglądami. To przychodzi z wiekiem. Poza tym, teraz żyjemy w nieco innych czasach.

Fischer ma w swoim piłkarskim CV wiele sukcesów. Jest triumfatorką Ligi Mistrzyń (2014), wywalczyła brązowy medal mistrzostw świata (2011), zagrała w finale igrzysk olimpijskich (2016). Teraz marzy o sukcesie podczas mistrzostw Europy. Czy tak się stanie? Przekonamy się o tym na początku sierpnia. 6 sierpnia w Enschede, przy dopingu 30 tysięcy kibiców, odbędzie się finał tegorocznego Euro.

Komentarze (18)
avatar
jotwu
22.07.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
i po co było obnosić się tym?.Czy hetero wrzeszczą o tym,że są hetero?.Nie ?.To dlaczego dewianci seksualni tak robią?. 
avatar
Wilku1990
22.07.2017
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Jak mnie denerwuje wciskanie lewackiego bełkotu do futbolu. Na przykład tęczowa opaska. A gdybym chciał wyrazić swoje poparcie dla ONR to czy mógłbym założyć opaskę kapitańską z Falangą? 
MR.BEN
21.07.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Jak nie islamiści to geje i lesby,nie ma innych tematów?Kogo obchodzą problemy jakieś lesbogwiazdy? 
avatar
Ufo10
21.07.2017
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Politykę zostawmy przed stadionem. Sport powinien być wolny od polityki. 
Horrific Death
21.07.2017
Zgłoś do moderacji
1
1
Odpowiedz
Jak chcesz pomóc tym "słabszym" to odłóż fałszywą tolerancję i pozwól nauce pracować nad lekarstwem na homoseksualizm bo homoseksualizm to CHOROBA, która do niedawna była na liście chorób o pod Czytaj całość

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (868 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.