El. MŚ 2018: potop w St. Gallen, kanonada Belgów. Bułgaria znowu w grze

Belgia 9:0 rozniosła Gibraltar i jest coraz bliżej zapewnienia sobie awansu do mistrzostw świata. Szansę na awans na pozycję wicelidera zmarnowała Bośnia i Hercegowina. Do gry wróciła Bułgaria.

Michał Piegza
Reprezentacja Belgii PAP/EPA / OLIVIER HOSLET / Reprezentacja Belgii
Dzięki wysokiemu zwycięstwu nad Holendrami Francuzi zostali liderami grupy A. Wicemistrzowie Europy mają przed sobą dwa mecze z najsłabszymi w grupie Luksemburgiem i Białorusią oraz spotkanie z Bułgarią, która... wróciła do gry pokonując u siebie Szwecję 3:2. Goście dwukrotnie doprowadzali do remisu, ale ostateczny cios zadali gospodarze.

Holendrzy po porażce w Paryżu spadli na 4. miejsce w grupie i po raz kolejny turniej mistrzowski obejrzą prawdopodobnie co najwyżej z trybun.

Niespodziewanej porażki doznała w wyjazdowej potyczce z Luksemburgiem Białoruś. Gospodarze zbliżyli się do rywala na odległość punktu. Trwa zażarta walka o... opuszczenie ostatniej pozycji w tabeli.

3:2 - Chochev 79'

W 16. minucie Forsberg (Szwecja) nie wykorzystał rzutu karnego.

Pokaż całą tabelę

W grupie B liczą się już tylko Szwajcarzy i Portugalczycy. Nasi rywale w fazie pucharowej ostatnich mistrzostw Europy korespondencyjnie pewnie pokonali swoich rywala. Trzy gole dla Portugalii zdobył Cristiano Ronaldo. Mistrzowie Europy 5:1 rozgromili Wyspy Owcze. Wydarzeniem dnia nie były kolejne trafienia CR7, ale gol zdobyty przez rywali. Bohaterem pasterzy będzie w najbliższym czasie Rogvi Baldvinsson.

Problemy z rozegraniem swojego meczu mieli Szwajcarzy. W 1. połowie pojedynku z Andorą nad St. Gallen przeszła nawałnica. Boisko przypominało to we Frankfurcie w 1974 roku. Ostatecznie udało się murawę doprowadzić do użytku. Helweci zwyciężyli z Andorą 3:0 i wciąż mają 3 punkty przewagi nad Portugalią. Wiele wskazuje, że mecz o wszystko rozegrany zostanie 10 października.

Swój pojedynek wygrali Węgrzy. Zarówno oni jak i Łotysze grają już tylko o punkty do rankingu. Gola dla gospodarzy zdobył znany z występów w Lechu Poznań Tamas Kadar.

6 Andora 10 1 1 8 2:23 4

Krok od zapewnienia sobie awansu do mistrzostw świata są Belgowie, którzy 9:0 roznieśli Gibraltar. Od 40. minuty gospodarze grali w osłabieniu. Z boiska wyleciał Axel Witsel. Siły wyrównały się dopiero w 82. minucie. W dziesięciu Belgowie zdobyli trzy gole.

Dość niespodziewanie dwa punkty w potyczce z Estonią na własnym stadionie zgubili Grecy. Bezbramkowy remis boli tym bardziej, że mecz przegrała Bośnia i Hercegowina. Bośniacy prowadzili do przerwy z Cyprem 2:0, ale po zmianie stron w jedenaście minut dali sobie strzelić trzy gole i przegrali.

Na trzy kolejki przed końcem eliminacji Belgowie mogą powoli myśleć o mistrzostwach świata. Natomiast o prawo gry w barażach będą się bili Grecy, Bośniacy i Cypryjczycy.