El. ME U-21 2019: Polacy zaczęli od zwycięstwa. Udany debiut Czesława Michniewicza

Zdjęcie okładkowe artykułu: Newspix / Tomasz Jastrzębowski/Foto Olimpik / Na zdjęciu: Dawid Kownacki
Newspix / Tomasz Jastrzębowski/Foto Olimpik / Na zdjęciu: Dawid Kownacki

Na inaugurację el. ME U-21 2019 prowadzona pierwszy przez Czesława Michniewicza Polska pokonała Gruzję w Gori 3:0. Łupem bramkowym podzielili się Dawid Kownacki i Bartosz Kapustka.

Przed debitem w roli selekcjonera "młodzieżówki" Czesław Michniewicz nie miał głowy wolnej od problemów. Polacy przylecieli do Gruzji bez trzech teoretycznie podstawowych obrońców: Jana Bednarka, Krystiana Bielika i Pawła Stolarskiego. Pierwszy został powołany przez Adama Nawałkę do kadry A na mecze el. MŚ 2018 z Danią i Kazachstanem, a dwóch pozostałych z udziału w spotkaniu wyeliminowały kontuzje.

Eksperymentalnie zestawiona linia obrony Biało-Czerwonych spisała się jednak bez zarzutu, a gracze ofensywni też zrobili to, co do nich należało. Polacy byli zespołem dominującym, choć przed przerwą nie potrafili udokumentować przewagi. Dwie najlepsze okazje miał w pierwszej połowie Bartosz Kapustka, ale najpierw w 15. minucie jego uderzenie obronił bramkarz rywali, a siedem minut przed przerwą pomocnik Freiburga uderzył z półobrotu nieznacznie obok słupka.

W obu sytuacjach Kapustce podawał Dawid Kownacki, którego trener Michniewicz uczynił nowym kapitanem reprezentacji, a po przerwie napastnik Sampdorii Genua sam przystąpił do ataku. W 55. minucie huknął sprzed pola karnego tak, że bramkarz Gruzji miał spore problemy z interwencją. Trzy minuty później kapitan dał Polsce prowadzenie, pewnie wykorzystując rzut karny, a po kolejnych siedmiu minutach strzelił drugiego gola - tym razem po rzucie rożnym wpakował piłkę do siatki gospodarzy ofiarnym "szczupakiem"

W 71. minucie efektownie zwycięstwo Polski przypieczętował Kapustka. Rozpędzony 21-latek wpadł z piłką w pole karne gospodarzy, gdzie na małej przestrzeni ograł trzech rywali i zaskoczył golkipera sprytnym strzałem. Po golu Kapustki gruziński kibice zaczęli ostentacyjnie opuszczać trybuny stadionu w Gori.

Warto wspomnieć, że spośród czternastu zawodników, którzy wystąpili w debiucie trenera Michniewicza, wcześniej w kadrze U-21 grało jedynie pięciu: Bartłomiej Drągowski, Paweł Bochniewicz, Bartosz Kapustka, Dawid Kownacki i Oskar Zawada. Z tej grupy w ME U-21 2017 brali udział tylko Drągowski, Kapustka i Kownacki.

Poza Gruzją rywalami Polaków w walce o awans na ME U-21 2019 są Dania, Finlandia, Litwa i Wyspy Owcze. Kolejne mecze Biało-Czerwoni rozegrają 6 października z Finlandią (dom) i 10 października z Litwą (wyjazd).

Po 1. kolejce liderami gr. III są jednocześnie Duńczycy, Litwini i Polacy. Wszystkie te ekipy wygrały swoje pierwsze mecze po 3:0. Duńczycy na inaugurację eliminacji pokonali Farerów, a Litwini ograli Finów.

ME U-21 2019 odbędą się we Włoszech i San Marino. Trzy najlepsze drużyny turnieju awansują do IO 2020 w Tokio.

Gruzja U-21 - Polska U-21 0:3 (0:0) 0:1 - Kownacki 57' 0:2 - Kownacki 65' 0:3 - Kapustka 71'

Skład Polski: Bartłomiej Drągowski - Jakub Bartosz, Mateusz Wieteska, Paweł Bochniewicz, Robert Gumny - Szymon Żurkowski, Jakub Piotrowski, Sebastian Szymański (88' Paweł Tomczyk), Bartosz Kapustka (85' Damian Rasak) - Dawid Kownacki, 19. Oskar Zawada (66' Karol Świderski).

Czy Polska awansuje na Mistrzostwa Europy U-21 2019?