Serie A: Turyn miastem Juventusu. Derby jednego zespołu

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  / Piłkarze Juventusu celebrują zdobycie bramki
PAP/EPA / / Piłkarze Juventusu celebrują zdobycie bramki

Juventus rządzi w Turynie. W derbach pokonał 4:0 lokalnego przeciwnika Torino FC. Wojciech Szczęsny oglądał mecz z ławki rezerwowych. Miralem Pjanić strzelił gola, a przy dwóch asystował.

W tym artykule dowiesz się o:

Poprzednie derby na stadionie Juventusu były meczem z wielką dramaturgią. Torino FC prowadził w nim do 92. minuty, choć musiało bronić się przed mistrzem Włoch w dziesięciu. Pachniało pierwszym od początku wieku zwycięstwem Byków w jaskini lwa. Przewagę gola straciły dopiero w doliczonym czasie wskutek strzału Gonzalo Higuaina. Po remisie 1:1 od maja trwało bezkrólewie w mieście.

Na podobne emocje czekał Turyn w sobotę. Zwłaszcza, że obie drużyny przystąpiły do derbów ze statusem "niepokonana". Już pierwsza połowa była jednak jednostronna. Wszystko układało się po myśli mistrza Włoch. Wyszedł na prowadzenie 2:0, nie dopuścił do celnego strzału na bramkę Gianluigiego Buffona, a jego lokalny przeciwnik stracił zawodnika.

Najwięcej do powiedzenia miał Miralem Pjanić. W 16. minucie odebrał gościom piłkę na ich połowie w komitywie z Blaisem Matuidim. Akcję defensywnych pomocników Juventusu zwieńczył płaskim strzałem zza pola karnego Paulo Dybala. Argentyńczyk zdobył dziewiątego gola w sezonie.

W 40. minucie Pjanić sam zdobył gola na 2:0. Po podaniu Juana Cuadrado miał dostatecznie dużo miejsca, żeby przymierzyć w narożnik bramki zza pola karnego. Juventus potraktował derby i przeciwnika bardzo poważnie. Nie powtórzył błędów z maja i zmierzał pewnie po zwycięstwo.

Trener Sinisa Mihajlović szalał przy ławce Torino. Najbardziej wściekły był w 24. minucie, kiedy sędzia pokazał drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę Daniele Basellemu. Pomocnik wykonał niepotrzebny, zbyt ostry wślizg na połowie Juventusu. W dziesięciu Torino miało iluzoryczne szanse na nawiązanie równorzędnej walki po przerwie.

Kwadrans po przerwie to polowanie Alexa Sandro na gola. W 48. minucie strzelił z dystansu tuż obok spojenia słupka z poprzeczką. Nie zwątpił i niewiele później zameldował się w polu karnym Torino przy okazji rzutu rożnego. Brazylijczyk główkował na 3:0 po dłoniach Salvatore Sirigu. Asystował po raz drugi w derbach Pjanić.

Bramkarz Torino wściekał się i nerwowo wykopywał piłkę. Wiedział, że jego jedynym zadaniem będzie uratowanie zespołu przed kompromitacją. Momentami Sirigu bronił klasowo, momentami fartownie i licznik bramek Juventusu zatrzymał się na trzech do końca regulaminowego czasu. W doliczonych minutach uruchomił go jeszcze na moment Dybala i strzelił swojego 10. gola w Serie A.

Juventus Turyn - Torino FC 4:0 (2:0) 1:0 - Paulo Dybala 16' 2:0 - Miralem Pjanić 40' 3:0 - Alex Sandro 57' 4:0 - Paulo Dybala 90'

Juventus: Gianluigi Buffon - Stephan Lichtsteiner, Medhi Benatia, Giorgio Chiellini, Alex Sandro - Blaise Matuidi (72' Rodrigo Betancur), Miralem Pjanić - Juan Cuadrado (62' Federico Bernardeschi), Paulo Dybala, Douglas Costa - Mario Mandzukić (80' Gonzalo Higuain)

Torino: Salvatore Sirigu - Lorenzo De Silvestri, Nicolas N'Koulou, Lyanco, Cristian Ansaldi - Tomas Rincon (75' Samuel Gustafson), Daniele Baselli - Iago Falque (30' Afriyie Acquah), Adem Ljajić, M'Baye Niang (70' Lucas Boye) - Andrea Belotti

Żółte kartki: Benatia (Juventus) oraz Baselli, Ljajić, Acquah (Torino)

Czerwona kartka: Daniele Baselli (Torino) /24' - za drugą żółtą/

Sędzia: Piero Giacomelli

Czy Juventus wygra również w Lidze Mistrzów z Olympiakosem Pireus?