Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Kibic wywiesił transparent o niemieckich obozach śmierci. Został oskarżony za propagowanie nienawiści

Wywieszenie przez kibica w Tychach flagi o niemieckich obozach śmierci może mieć dla niego poważne konsekwencje. Choć w Niemczech transparent nie wywołał żadnych reakcji, to sąd oskarżył go o propagowanie nienawiści na tle rasowym.
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski

Policja zabezpieczająca czerwcowy mecz mistrzostw Europy U-21 pomiędzy reprezentacjami Czech i Niemiec zarekwirowała flagę "German death camps". Jej autorzy zostali wezwani na komendę, a tam przesłuchani. Zdaniem policjantów nawoływała ona do nienawiści na tle rasowym i etnicznym.

- Miał to być nasz protest związany z nierespektowaniem wyroku w sprawie żołnierza AK Karola Tendery. Chcieliśmy również zaprotestować przeciwko kłamstwom pojawiającym się w niemieckich mediach, o "polskich obozach koncentracyjnych" - mówi w rozmowie z serwisem wpolityce.pl jeden z autorów flagi, Adrian Loska.

Jak poinformowała tyska policja, interwencja została przeprowadzona po tym, gdy obserwator UEFA przekazał informację dotyczącą braku wydania zgody na umieszczaniu na ogrodzeniu stadionu jakichkolwiek bannerów. Dlatego flaga z napisem "German death camps" musiała zostać zdjęta. Kibice początkowo nie chcieli tego robić, ale po kilku poleceniach policjantów ostatecznie zdjęli ją.

Co ciekawe, w Niemczech podobny transparent nie wywołał żadnych reakcji. Tamtejsza policja nie zareagowała w żaden sposób. - Nie może być tak, że baner o takiej samej treści jest eksponowany na terenie Niemiec i żaden niemiecki urząd nie reaguje, a zrobiła to dopiero polska policja na polskiej ziemi. Dla mnie to wstyd - dodał Loska.

 W dodatku podczas niedawnego meczu GKS-u Tychy z Olimpią Grudziądz flaga ponownie znalazła się na ogrodzeniu. Tym razem służby porządkowe nie podjęły interwencji.

Funkcjonariusze policji oskarżyli kibiców z art. 14 § 2 w związku z art. 63a § 1 Kodeksu wykroczeń, czyli wywieszenie flagi na płocie bez zgody właściciela płotu.

ZOBACZ WIDEO Paryż i Los Angeles. Oto gospodarze kolejnych igrzysk olimpijskich

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
wpolityce.pl
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×