El. ME U-19: Białoruś bez szans, Polacy z drugą wygraną. Blisko 30 tysięcy kibiców na Stadionie Śląskim w Chorzowie

Reprezentacja Polski U-19 odniosła drugie zwycięstwo w eliminacjach do mistrzostw Europy. Tym razem Biało-Czerwoni rozbili przed własną publicznością Białoruś 3:0.

Tomasz Rosiński
Radosław Kanach (Polska U-19) w środku WP SportoweFakty / Andrzej Grygiel / Radosław Kanach (Polska U-19) w środku
Polacy przystępowali do sobotniej rywalizacji po środowej wygranej 2:1 z Irlandią Północną. Natomiast Białorusini w poprzedniej serii gier zostali rozbici przez Niemców i przegrali aż 1:5.

Białoruska drużyna od początku potyczki chciała pokazać, że nie przyjechała na Stadion Śląski w Chorzowie, aby tylko się bronić. Aktywny był Miroslaw Chlebosolow, który stwarzał zagrożenie pod polską bramką. W 18. minucie Biało-Czerwoni powinni przegrywać 0:1, lecz 100-procentowej sytuacji nie wykorzystał Artem Petrenko, trafiając w słupek.

Natomiast pięć minut później niewykorzystana sytuacja zemściła się na przyjezdnych. Wówczas z szybką kontrą wyszli podopieczni Dariusza Dźwigały, a po podaniu od Arona Stasiaka wykończył ją pewnie Marco Drawz.

Białoruś dążyła do wyrównania, naciskała na Biało-Czerwonych, jednak to gospodarze w 39. minucie zadali kolejny zabójczy cios. Po przechwycie dobrze w pole karne rywala zagrał Mikołaj Kwietniewski, a naciskany przez Adriana Łyszczarza Wladislaw Malkewicz strzelił gola samobójczego. Już do końca pierwszej połowy nic się nie zmieniło, a obydwie ekipy zeszły przy dwubramkowym prowadzeniu kadry Polski.

Po zmianie stron gospodarze nie zamierzali zwalniać tempa i w 48. minucie wygrywali już 3:0! Adrian Łyszczarz otrzymał piłkę przed polem karnym Białorusi i ku uciesze niespełna 30 tysięcy fanów pokonał Aleksandra Swirskiego.

Od tego momentu Polacy starali się tylko kontrolować boiskowe wydarzenia. Reprezentacja Polski mogła, a nawet powinna prowadzić 4:0 w końcówce konfrontacji. Jednak najpierw dogodnej sytuacji nie wykorzystał Tymoteusz Puchacz, zaś później nieskuteczny był Aron Stasiak i mecz zakończył się triumfem Biało-Czerwonych 3:0.

W swoim kolejnym spotkaniu w kwalifikacjach do ME U-19 Orły zagrają we wtorek (10 października) z Niemcami.