Serie A: AS Roma bez ognia, ale punkty wyrwała

AS Roma zwyciężyła 1:0 z Cagliari Calcio w 17. kolejce Serie A. Do bramki zespołu z Sardynii trafiła dopiero w 94. minucie. Łukasz Skorupski przesiedział całe spotkanie na ławce rezerwowych.

walka o piłkę podczas meczu AS Roma - Cagliari Calcio Getty Images / Paolo Bruno / Stringer / Na zdjęciu: walka o piłkę podczas meczu AS Roma - Cagliari Calcio
Trafnym określeniem pierwszej połowy Giallorossich było słowo "frustrująca". Przez 30 minut nie stwarzali sytuacji podbramkowych. Cagliari Calcio grało konsekwentnie i szczelnie w defensywie. AS Roma próbowała rozbić sardyńskie zasieki obronne strzałami z dystansu. Nie ma w Rzymie lepszego specjalisty od takich uderzeń niż Radja Nainggolan. W 34. minucie Belg minimalnie chybił, a minutę później jego uderzenie zatrzymał Alessio Cragno.

Po 45 minutach Roma miała na koncie 14 strzałów, ale tylko dwa w światło bramki. Wicemistrza Włoch zawodziła skuteczność i kibice mieli prawo do niepokoju, ponieważ podobne mecze już widzieli. Z Genoa CFC drużyna Eusebio Di Francesco zremisowała 1:1, a z Chievo Werona 0:0.

W 52. minucie sędzia podyktował dyskusyjny rzut karny po zdarzeniu z udziałem Edina Dzeko i Alessio Cragno. Diego Perotti zabrał się do wykonania jedenastki w sposób równie komiczny jak Simone Zaza w meczu z Niemcami podczas Euro 2016. Skradał się, truchtał, kombinował. Skończyło się równie źle. Argentyńczyk posłał piłkę w rękawice bramkarza i Roma nadal nie prowadziła.

Idealnym podsumowaniem następnych ataków rzymian było zderzenie Edina Dzeko z Patrikiem Schickiem w polu karnym przeciwnika. Eusebio Di Francesco wystawił ofensywną jedenastkę, ale jego wybrańcy nie grają atrakcyjnie. W 16 meczach Roma zdobyła 28 bramek. Panujący król strzelców Serie A - Dzeko osiem, czyli ponad dwa razy mniej niż obecny lider klasyfikacji snajperów Mauro Icardi.

W 71. minucie trener Romy desygnował na murawę Stephana El Shaarawy'ego. Było stosunkowo późno na wprowadzanie zmienników. Kilkanaście minut od Eusebio Di Francesco dostali ponadto Cengiz Under oraz Kevin Strootman. Roma wygrała ten mecz 1:0 nie dzięki składnej akcji dublerów, ale dzięki stałemu fragmentowi. W 94. minucie Federico Fazio wepchnął piłkę z bliska do siatki po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Argentyńczyk czekał na gola od 9 kwietnia, co w jego przypadku było nadspodziewanie długą przerwą.

AS Roma - Cagliari Calcio 1:0 (0:0)
1:0 - Federico Fazio 90'

W 53. minucie Diego Perotti (Roma) nie wykorzystał rzutu karnego. Alessio Cragno obronił.

Roma: Alisson - Alessandro Florenzi, Kostas Manolas, Federico Fazio, Aleksandar Kolarov - Lorenzo Pellegrini (72' Stephan El Shaarawy), Daniele De Rossi, Radja Nainggolan (80' Kevin Strootman) - Patrick Schick (87' Cengiz Under), Edin Dzeko, Diego Perotti

Cagliari: Alessio Cragno - Filippo Romagna, Marco Andreolli, Fabio Pisacane - Gregory Van der Wiel, Artur Ionita, Luca Cigarini, Nicolo Barella (72' Alessandro Deiola), Simone Padoin (90' Luca Cepitelli) - Joao Pedro (59' Diego Farias) - Leonardo Pavoletti

Żółte kartki: Pellegrini (Roma) oraz Joao Pedro, Cigarini, Deiola (Cagliari)

Sędzia: Antonio Damato