KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Będą zmiany w Ekstraklasie. Trzy drużyny spadną z ligi

Od sezonu 2019/2020 z Lotto Ekstraklasy spadać będą trzy drużyny, a rozgrywki nadal składać będą się z szesnastu klubów, które rozegrają 37 kolejek. To najważniejsze decyzje po spotkaniu rady nadzorczej spółki z klubami.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
mecz Lotto Ekstraklasy WP SportoweFakty / Jakub Piasecki / Na zdjęciu: mecz Lotto Ekstraklasy
W czwartek odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej spółki Ekstraklasa S.A oraz spotkanie z klubami. Po posiedzeniu Rada przedstawiła rekomendację rozwiązań, które teraz będą przedłożone zarządowi Polskiego Związku Piłki Nożnej.

- Rada Nadzorcza finalnie rozważała tylko dwa scenariusze formatu rozgrywek. Pozostanie przy ESA-37 lub ESA-34. Zgodziliśmy się, że w obecnych warunkach rozwiązanie zakładające poszerzenie rozgrywek o kolejne dwa kluby nie przyniosłoby oczekiwanego, wyraźnego wzrostu jakości. W najbliższych latach, równocześnie z zaostrzaniem i rygorystycznym podejściem do przepisów licencyjnych w zakresie infrastruktury klubowej, Ekstraklasa będzie się jednak otwierać na pierwszą ligę - powiedział przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy S.A. Karol Klimczak.

Rekomendacje zakładają, że w Ekstraklasie wciąż będzie obowiązywał system rozgrywek ESA-37. Oznacza to grę - tak jak dotychczas - w systemie 37 kolejek z rundą zasadniczą i finałową, z szesnastoma zespołami. Nie wyznaczono żadnych ram czasowych obowiązywania tego systemu i w najbliższych latach nie przewiduje się potencjalnych zmian w rozgrywkach.

- Ekstraklasa oraz kluby chcą zapewnić stabilność rozgrywek oraz zagwarantować zgodność kalendarzy Ekstraklasy i rozgrywek UEFA. Wkrótce rozpoczną się rozmowy i negocjacje poprzedzające przetarg na przyznanie praw mediowych. Kluczową wartością dla każdego z potencjalnych nabywców telewizyjnych jest przewidywalność oraz coraz wyższa jakość produktu. Zadaniem Ekstraklasy jest zapewnienie tego - powiedział prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

Więcej drużyn do spadku i awansu

Zmianie ulegnie liczba zespołów spadających i awansujących do Ekstraklasy. W sezonie 2018/19 awansują i spadną jeszcze po dwa zespoły. Natomiast w kolejnych sezonach spadać z Ekstraklasy będą trzy drużyny i tyle samo będzie mogło awansować z 1. Ligi. Zasady awansu zespołów z 1. Ligi ustali PZPN.

- Uważam, że to bardzo inteligentna i mądra decyzja, która została podjęta w interesie całej polskiej piłki. W docelowym systemie do Ekstraklasy bezpośrednio awansować mają dwie drużyny, a zespoły z kolejnych miejsc będą walczyły w barażach. Natomiast czternastemu klubowi Ekstraklasy zapewniona ma być poduszka finansowa, by spadek nie miał na niego aż tak negatywnego wpływu - powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek.

Rada Nadzorcza zarekomendowała, aby od początku sezonu 2019/20 obowiązywały zmienione przepisy licencyjne PZPN, tak by w Ekstraklasie mógł uczestniczyć tylko ten klub, który posiada własny stadion i jest w pełni przygotowany do gry pod względem infrastruktury. Oznacza to, że do rozgrywek nie będą dopuszczane stadiony rezerwowe w innych miastach. Ponadto od sezonu 2019/20 wymogiem licencyjnym będzie posiadanie podgrzewanej płyty treningowej boiska.

Prezes PZPN przedstawił także projekt dotyczący planowanych zmian w systemie rozgrywek Pucharu Polski. Nowe zasady zostaną uwzględnione w przygotowaniu terminarzy rozgrywek Ekstraklasy na kolejne 3 sezony i zostaną ogłoszone przed startem rozgrywek.

ZOBACZ WIDEO Legia Warszawa robi wrażenie. "Widać było siłę i piłkarską jakość"
Jak oceniasz decyzję o spadku trzech drużyn z Lotto Ekstraklasy?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
ekstraklasa.org
Komentarze (10)
 • Arcadius Zgłoś komentarz
  Dopóki mentalność właścicieli klubów się nie zmieni to żadne reformy tu nie pomogą. Wszystko zalezy od tego jakich zawodnikow sprowadzamy, jak ich trenujemy i jak ich przygotowujemy do
  Czytaj całość
  meczu i jak sami zawodnicy sie prowadza. A jesli w ekstraklasie trenerzy sa marni, kolejka kilkunastu z nich aby zmienia ciagle kluby, zatrudniani dyrektorzy sportowi to amatorzy, sprowadzamy z zagranicy szrot, treningi sa na miernym poziomie, pilkarze lataja po klubach nocnych zamiast odpoczywac czy przygotowywac sie do meczu to tak to wyglada.
  • gmk38 Zgłoś komentarz
   Ufff ..... Dobrze ze tego nie powiekszyli..
   • MaX ZeT Zgłoś komentarz
    wiecej kiepskich druzyn w ekstraklasie t.j. sandecja piast nieciecza i obnizenie jeszcze wieksze jakosci ekstraklasy
    • _smigol_ Zgłoś komentarz
     Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy Cię nie zdradzi... ESA!!!
     • ORH- Zgłoś komentarz
      Ten system ESA-37 gów..o się sprawdził, i dalej się nie sprawdzi. Argument koronny to europejskie puchary, gdzie co roku zespoły z ESA-37 niesamowicie się kompromitują odpadając w
      Czytaj całość
      przedbiegach, co widać, słychać i czuć.
      • 13MP 18PP Zgłoś komentarz
       Istny cyrk. Co propozycja, to bardziej absurdalna. Faktycznie, to jest pomysł na zwiększenie poziomu ligi, bo przecież nic go tak nie podniesie jak danie szansy awansu do ekstraklasy
       Czytaj całość
       zespołowi z 6. miejsca 1. ligi.
       • Mossad Zgłoś komentarz
        Nie dali sobie strzelic w kolano. Boniek niech sie zajmie swoja robota, a kluby swoja. Jesli bedzie mial takie pomysly dla PZPN to uchowaj Boze.
        Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
        ×
        Sport na ×