Wydawałoby się, że osoby głuchonieme nie mogą oglądać wydarzeń sportowych. Kolumbijczycy pokazali jednak, że niemożliwe nie istnieje. Pasją niepełnosprawnego Jose Richarda jest piłka nożna i problemy ze słuchem oraz wzorkiem nie przeszkadzają mu w śledzeniu spotkań.
Na meczu FC Barcelona - Girona FC Jose Richardowi pomagał przyjaciel Cesar, który za pomocą specjalnej drewnianej tablicy pokazywał wydarzenia na boisku. Obaj trzymali się za ręce, a Cesar pokazywał koledze, gdzie aktualnie znajduje się piłka i odwzorowywał sytuację na boisku.
At Barca-Girona match with Cesar and Jose Richard from Colombia. Jose Richard is blind and deaf, but Cesar helps him follow matches with a wooden board that serves as the pitch, and a sign language system they devised themselves. Incredible to watch. pic.twitter.com/Zwik9agSp0
— Brooks Peck (@BrooksDT) 24 lutego 2018
Kolumbijczycy sami stworzyli specjalny, piłkarski język migowy, dzięki któremu Cesar bez przeszkód "ogląda" piłkarskie pojedynki. Wzruszający filmik zamieszczony na Twitterze robi wrażenie wśród kibiców.
FC Barcelona pokonała Girona FC 6:1 i umocniła się na czele tabeli Primera Division. Katalończycy na swoim koncie mają 65 punktów i o 10 "oczek" wyprzedzają drugie Atletico Madryt.
ZOBACZ WIDEO Messi i Suarez błyszczeli. Siedem goli w meczu Barcelony [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]
Kibicuj "Lewemu" i FC Barcelonie na Eleven Sports w Pilocie WP (link sponsorowany)
Unikać natomiast należy określenia „głuchoniemy”, gdyż jest ono odbierane jako pejoratywne. Uważa się, że nazwa ta podwójnie stygmatyzuje niesłyszącego, jako człowieka bez języka, niesłyszącego i niemówiącego. Głusi tymczasem komunikują się bez problemu, mają własny język wizualno-przestrzenny – język migowy Ten facet, o ktorym pisales, wcale nie jest tylko nieslyszacy, lecz jest gluchoniewidomy. Moze Pan nie zna angielski ? Blind to oznacza niewidomy.
Widzę , że nie nadajesz się na redaktora. Pozdrawiam Czytaj całość