FIFA poinformowała, że sprzedała już 1 303 616 biletów, z czego 13 686 trafiło w ręce kibiców z Polski. Najwięcej kupili Rosjanie (197 832), a następnie fani z Kolumbii (33 048), Brazylii (24 656), Peru (21 946), Niemiec (21 639), USA (20 347), Meksyku (18 155), Australii (15 906), Argentyny (15 214) i Anglii (14 890).
- Pozostało nam tylko 94 dni do meczu otwarcia na mistrzostwach świata. Nadal jesteśmy bardzo zadowoleni z wyniku sprzedaży biletów. Ogromne zapotrzebowanie ze strony zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych fanów podkreśla wielkie wyczekiwanie i podekscytowanie mundialem - powiedziała sekretarz generalna FIFA Fatma Samoura.
We wtorek bilety można kupować od godziny 10 czasu polskiego.
Co trzeba zrobić, żeby kupić bilet?
1. Odwiedź stronę internetową www.FIFA.com/ticket
2. Załóż konto podając swoje dane osobowe.
3. Złóż wniosek o bilety, klikając pozycję menu "Złóż wniosek" na stronie www.FIFA.com/ticket.
Jeśli uda się kupić bilet, to następnie trzeba będzie go opłacić. Później FIFA wyśle go nam kurierem (za darmo) na nasz adres domowy. Federacja planuje wysyłać je w kwietniu/maju.
ZOBACZ WIDEO "Damy z siebie wszystko" #16: Kolejne kłopoty Krychowiaka. Bluzgi z trybun
Ceny biletów
Bilety na mistrzostwa świata nie należą do tanich. W fazie grupowej kibic z Polski musi wydać przynajmniej 105 dolarów (przy obecnym kursie około 360 zł) na miejsce za bramką (mecz otwarcia jest droższy). Najdroższe kategorie to koszt 210 dolarów. Za to samo miejsce (za bramką) w 1/16 zapłacimy już 115 dolarów, a w ćwierćfinale cena skacze do 175 dolarów. Półfinał to 285 dolarów, a finał 455 dolarów (mowa o najtańszych biletach).
Jak płacić?
Gdy zdobędziemy już bilet, FIFA poprosi nas o zapłacenie. Można zrobić to za pomocą karty płatniczej bądź przelewu. "Międzynarodowe przelewy bankowe będą możliwe dla rezydentów spoza Rosji, za pomocą dostępnego do pobrania formularza wniosku o bilet" - czytamy na stronie FIFA. Kto za bilet nie zapłaci, tego wejściówka wróci do puli i zostanie wystawiona do sprzedaży w kolejnej turze.
Bez wizy
Dobra informacja dla kibiców. Kupiony bilet oznacza, że musimy wystąpić o wizę turystyczną do Rosji (normalny koszt to 154 zł). Władimir Putin podpisał ustawę, zgodnie z którą kibice udający się na mundial w Rosji nie musi posiadać wiz. Każdy fan otrzyma specjalną kartę (Fan id - bez tego nie wejdzie się na stadion, trzeba wypełnić wniosek), zastąpi ona nie tylko wizę, ale i zapewni darmowe poruszanie się komunikacją miejską oraz pociągami zmierzającymi do miast MŚ. Fan id będzie zawierał nasze dane wraz ze zdjęciem.
Inne punkty sprzedaży
Sprzedaż biletów na MŚ w Rosji prowadzi tylko i wyłącznie FIFA, chociaż w internecie można znaleźć pośredników, którzy oferują wejściówki na mundial. "Żadne inne strony internetowe nie mają praw do legalnego sprzedawania biletów na MŚ. Jeśli zobaczysz jakąkolwiek inną stronę oferującą bilety na mistrzostwa świata możesz być pewien, że nie jest to legalny kanał sprzedaży. Należy pamiętać, że wszelkie bilety otrzymane z dowolnego innego źródła (na przykład nieupoważnieni pośrednicy, aukcje internetowe, agenci biletów internetowych lub inne nieoficjalne platformy wymiany biletów) zostaną automatycznie unieważnione i nie będą uprawnieni do korzystania z biletów do wejścia na stadion lub do jakiegokolwiek zwrotu lub dalszego odszkodowania. Na żądanie FIFA, posiadacze biletów muszą wyjaśnić skąd uzyskali swoje bilety" - informuje FIFA. Federacja uruchomi własną platformę, gdzie będzie można odsprzedać/odkupić bilet od innego kibica.
Kolejne fazy
Ostatnia szansa na obejrzenie mundialu w Rosji będzie miała miejsce od 18 kwietnia aż do dnia, kiedy odbędzie się finał. FIFA nazywa tę część "last minute" i znów będzie stosowana zasada "kto pierwszy, ten lepszy".
Mundial w pigułce
W turnieju wezmą udział 32 reprezentacje, które zagrają na 12 stadionach. Mundial potrwa od 14 czerwca do 15 lipca. Polska zagra w grupie z Japonią, Kolumbią oraz Senegalem.