Polskie miasto na mundialu. Gdańsk szykuje się do mistrzostw świata w Rosji

Gdańsk będzie współpracował z Kaliningradem podczas mistrzostw świata w Rosji. Kibice innych reprezentacji mogą liczyć na zakwaterowanie w Polsce i transport na mecze mundialu. Oba miasta dzieli zaledwie 170 kilometrów.

Mateusz Skwierawski
Mateusz Skwierawski
radość piłkarzy reprezentacji Hiszpanii Reuters / Heino Kalis / Na zdjęciu: radość piłkarzy reprezentacji Hiszpanii
Kaliningrad nie jest przygotowany na przyjęcie wszystkich fanów. W tym mieście swoje mecze rozegrają między innymi Anglicy, Belgowie, Hiszpanie czy Chorwaci. Już teraz wiadomo, że zapotrzebowanie na pokoje noclegowe kilkukrotnie przekroczy możliwości gospodarzy turnieju. Kaliningrad jest bowiem gotowy pomieścić ok. 12 tysięcy przyjezdnych. Dlatego z inicjatywą pomocy wyszedł Gdańsk, przygotował ofertę uzupełniającą, co zostało u naszych sąsiadów bardzo pozytywnie odebrane. Zresztą i sami kibice innych reprezentacji traktują nasze miasto jako dobry przystanek przed wybraniem się do Rosji. Do polskiego konsulatu na tę chwilę wpłynęło już ponad tysiąc zapytań o możliwość przekroczenia granicy. I to tylko od Belgów. Wygląda na to, że latem nad morzem atmosfera będzie przypominała tę z mistrzostw Europy, które w 2012 roku współorganizowaliśmy z Ukrainą.

Konkretne propozycje

Łukasz Wysocki, prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej opowiada, w jaki sposób Gdańsk ma wspomóc Kaliningrad. - Na tę chwilę prowadzimy rozmowy z przedstawicielami ponad trzydziestu hoteli w naszym mieście. Kibice posiadający bilety na mecze mistrzostw świata, którzy zdecydują się nocować w Gdańsku, mogą liczyć na specjalną ofertę - opowiada prezes GOT-u.

Oprócz zakwaterowania fani będą mogli sprawnie dostać się do rosyjskiego miasta. - Zaproponowaliśmy trzy rozwiązania: transport drogowy, czyli autobusy. Tutaj grupy kibiców będą mogły je wynająć przez touroperatorów. Dwa pozostałe to kolejowy: niedawno testowaliśmy trasę pociągu z Gdańska do Kaliningradu. Zajęła ok. 5,5 godzin. Trzeci to żegluga. Jest pomysł rejsu z naszego portu, który zająłby ok. 6 godzin - tłumaczy Wysocki.

Na początku marca doszło do oficjalnego spotkania przedstawicieli obu miast. Do Rosji wybrali się Aleksandra Dulkiewicz (zastępca prezydenta Gdańska), Jerzy Latała (prezes Żeglugi Gdańskiej), Andrzej Bojanowski (prezes Areny Gdańsk) i Łukasz Wysocki. Polska strona spotkała się z zastępcą gubernatora Kaliningradu i merem miasta. Podczas wizyty ustalano szczegóły współpracy.

- Podzieliliśmy się doświadczeniem z Euro 2012. Nasza chęć wspomożenia Kaliningradu została przyjęta przez ich przedstawicieli bardzo pozytywnie. Nikt nie podchodził do tego tematu na zasadzie, że chcemy "zabrać im imprezę". Nie, absolutnie, nie konkurujemy. Wiele kwestii omówiliśmy, w ostatnim czasie w Kaliningradzie doszło do pewnych zmian politycznych (zmienił się mer miasta - red.), ale czekamy na ostateczne potwierdzenie naszej współpracy - mówi Łukasz Wysocki.

Życie kibicom zamierzają ułatwić również tanie linie lotnicze. Fani mogą spodziewać się dodatkowych połączeń do Gdańska z Hiszpanii i Anglii. A obywatele obu krajów doskonale znają nasze miasto. Jedni mieszkali tam podczas Euro 2012, z kolei Anglicy to obcokrajowcy, którzy najczęściej odwiedzają Gdańsk w celach turystycznych.

Nie tylko spać, ale i zwiedzić Gdańsk

W Gdańsku, na Targu Węglowym, powstanie ogólnodostępna strefa kibica. Będzie duży telebim, katering i miejsca na ok. 8 tysięcy kibiców. Organizatorom zależy też, żeby przyjezdni nie traktowali Gdańska tylko jako noclegowni, ale zobaczyli również jego atrakcje i urokliwe miejsca.

- W naszej ofercie będziemy informowali zainteresowanych jak najszybciej i najsprawniej dostać się do Kaliningradu, kiedy zostaną rozegrane dane mecze, gdzie kibice mogą przenocować, ale też jakie miejsca warto w Gdańsku zobaczyć i jak miło spędzić tu czas. Szczegółową ofertę przygotowaliśmy między innymi na rynek hiszpański, chorwacki i angielski. Myślę, że korzyści będą wspólne - kończy Wysocki.

Na Arenie Baltik w Kaliningradzie zostaną rozegrane cztery spotkania fazy grupowej MŚ 2018. Stadion, którego koszt budowy przekroczy nieco ponad sto milionów złotych, będzie mógł pomieścić 35 tysięcy widzów. Reprezentacja Polski swoje mecze w fazie grupowej rozegra kolejno w Moskwie (z Senegalem), Kazaniu (z Kolumbią) i Wołgogradzie (z Japonią). Mundial w Rosji potrwa od 14 czerwca do 15 lipca.

Mecze MŚ w Kaliningradzie:
16 czerwca Chorwacja - Nigeria (godz. 21.00)
22 czerwca Serbia - Szwajcaria (godz. 20.00)
25 czerwca Hiszpania - Maroko (godz. 20.00)
28 czerwca Anglia - Belgia (godz. 20.00)

ZOBACZ WIDEO Real Madryt nie chciał się wysilać. Wygrana 3:0 nie przyszła mu jednak łatwo [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS 2]

Czy Polska awansuje z grupy na mistrzostwach świata w Rosji?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×