Półfinał LE 2018. Atletico Madryt pierwszym finalistą. Dramat Laurenta Koscielnego!

Atletico Madryt w finale Ligi Europy! W rewanżowym meczu Hiszpanie po golu Diego Costy pokonali Arsenal FC 1:0. Koszmarnej kontuzji na samym początku doznał Laurent Koscielny i nie zagra na mundialu.

Dominik Polesiński
piłkarze Atletico Madryt Getty Images / Catherine Ivill / Na zdjęciu: piłkarze Atletico Madryt
Atletico Madryt w rewanżu musiało radzić sobie bez Diego Simeone. Trener otrzymał karę zawieszenia (wyrzucony z ławki przed tygodniem) i usiadł na trybunach. Obserwowanie słabiutkiej pierwszej połowy kosztowało go mnóstwo nerwów. Siadał, wstawał, kucał, a do tego wielokrotnie odwracał się plecami do boiska, bił po twarzy i składał ręce jak do modlitwy. Człowiekowi uzależnionemu od zapachu murawy trudno było biernie patrzeć na senną grę swoich piłkarzy.

Atletico miało korzystny wynik wywalczony w Londynie (1:1) i nie kwapiło się do ataku. Arsenal z kolei długo przegrywał walkę w środku boiska i nie stwarzał zagrożenia.

W 8. minucie bez kontaktu z rywalem na ziemię runął Laurent Koscielny. Olbrzymi grymas bólu na twarzy i uderzanie pięścią w trawę sugerowały, że uraz jest bardzo poważny. Obrońca opuszczał boisko na noszach z łzami w oczach. Potwierdziło się najgorsze. Zerwanie ścięgna Achillesa oznacza długą przerwę od futbolu i eliminuje Francuza z udziału w mundialu.

Senną pierwszą połowę niespodziewanie zakończył gol. Antoine Griezmann płasko dograł do Diego Costy, a napastnik umiejętnie przyblokował Hectora Bellerina i w sytuacji sam na sam strzelił nad bramkarzem.

Po przerwie mecz się ożywił. Arsenal ruszył do przodu, z każdą minutą grając odważniej. Okazje na wyrównanie były. Najlepsze zmarnowali Aaron Ramsey (atakowany przez rywali nie trafił czysto w piłkę) i Granit Xhaka (Oblak lewą ręką odbił piłkę na rzut rożny). Atletico odpowiadało kontratakami. Świetnie układała się współpraca Costy z Griezmannem, ale w kluczowym momencie brakowało wykończenia.

Goście do ostatnich sekund walczyli o dogrywkę, ale Atletico umiejętnie trzymało ich na dystans. Awans do finału wprawił w euforię Diego Simeone.

Atletico Madryt - Arsenal FC 1:0 (1:0)
1:0 - Diego Costa 45+2'

Pierwszy mecz: 1:1, awans: Atletico Madryt.

Atletico Madryt: Jan Oblak - Thomas Partey (90+3' Stefan Savić), Jose Maria Gimenez, Diego Godin, Lucas Hernandez, Saul Niguez, Gabi, Vitolo (74' Angel Correa), Koke, Antoine Griezmann, Diego Costa (83' Fernando Torres).

Arsenal FC: David Ospina - Hector Bellerin, Laurent Koscielny (11' Calum Chambers), Shkodran Mustafi, Nacho Monreal, Granit Xhaka, Jack Wilshere (68' Henrich Mchitarjan), Aaron Ramsey, Danny Welbeck, Mesut Oezil, Alexandre Lacazette.

Żółte kartki: Gabi, Niguez, Costa (Atletico) oraz Wilshere, Monreal, Mustafi (Arsenal).

Sędzia: Gianluca Rocchi (Włochy).