El. LE: falstart Atalanty. Klub Arkadiusza Recy ma kłopot przed rewanżem

Atalanta BC zremisowała 2:2 z FK Sarajewo w drugiej rundzie eliminacji Ligi Europy. Arkadiusz Reca obejrzał mecz z ławki rezerwowych. Zwycięstwo odnieśli Girondins Bordeaux z Igorem Lewczukiem w składzie.

Arkadiusz Reca WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Arkadiusz Reca
Przedstawiciele najsilniejszych lig na kontynencie, czyli Primera Division, Premier League, Serie A i Bundesligi musieli zmobilizować się w lipcu na mecze w eliminacjach Ligi Europy. Część z nich podeszła poważnie do przykrego obowiązku i może nadal bezstresowo przygotowywać się do poważniejszych wyzwań. Mowa o RB Lipsk, który pokonał 4:0 BK Hacken i Sevilla FC. Drużyna z Andaluzji zwyciężyła 4:0 z Ujpestem Budapeszt.

Inni mają kłopot. Burnley FC powrócił do europejskich pucharów po 52 latach nieobecności, ale impetu "debiutanta" nie było po nim widać. Klub z Anglii doprowadził do remisu 1:1 w meczu na wyjeździe z Aberdeen FC dopiero w 80. minucie.

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja Atalanty BC. Podopieczni Gian Piero Gasperiniego zremisowali 2:2 z FK Sarajewo i to oni, a nie ich przeciwnik, musi strzelić minimum gola w Bośni, żeby awansować. Atalanta miała dwubramkową przewagę, którą straciła między 67. a 72. minutą. W jej podstawowym składzie byli Alejandro Gomez, Rafael Toloi czy Andrea Masiello, ale nawet tak doświadczeni piłkarze nie uniknęli małej katastrofy. Oglądał ją z ławki rezerwowych Arkadiusz Reca.

Zanosi się na koniec przygody Łukasza Cieślewicza i jego kompanów. B36 Torshavn przeszedł dwie rundy eliminacji Ligi Europy i w nagrodę gościł Besiktas Stambuł. Uczestnik fazy pucharowej poprzedniej edycji Ligi Mistrzów poradził sobie na Wyspach Owczych. W 26 minut doprowadził do stanu 2:0 i kontrolował wydarzenia. Cieślewicz spędził na boisku 90 minut, a Michał Przybylski był zmiennikiem. Także z ławki rezerwowych wszedł na boisko brat Łukasza, Adrian Cieślewicz w konfrontacji New Saints FC z Lincoln Red Imps. Polak pomógł mistrzowi Walii utrzymać prowadzenie 2:1.

Girondins Bordeaux są niepokonani od 22 kwietnia. Po zeszłorocznym potknięciu jakim była porażka z Videotonem Szekesfehervar przedstawiciel Ligue 1 zamierzał zarówno przedłużyć aktualną passę, jak i zmazać plamę z Węgier. Już w 3. minucie Zaydou Youssouf dał Żyrondystom prowadzenie strzałem z rzutu wolnego. Defensywa z Igorem Lewczukiem w składzie nie dała Łotyszom wielu szans na wyrównanie. Drużyna z Bordeaux przystąpi więc do rewanżu z zaliczką 1:0.

AZ Alkmaar gościł w Kazachstanie po raz trzeci w swojej historii i ponownie nie potrafił tam odnieść zwycięstwa. W przeszłości klub z Holandii przegrał z FK Aktobe i zremisował z Szachtiorem Karaganda. W czwartek AZ został pokonany 0:2 na terenie Kajratu Ałmaty. Pierwsza bramka Aderinsoli Habiba Eseoli w 12. minucie była ośmieszająca dla Holendrów. Jej autor przebiegł pół boiska, puścił piłkę obok dwóch wykonujących wślizg rywali i uderzył między nogami bramkarza do siatki.

Ze zwycięstwa cieszyli się również piłkarze FK Toboła Kostanaj. Pokonali 2:1 Piunika Erywan, a drugie z ich trafień było komiczne. Azat Nurgalijew podjął dobrą decyzję o zaatakowaniu bramkarza wysokim pressingiem. Ten tak zwlekał, tak kombinował, że kopnął piłkę w kolano przeciwnika. Futbolówka przelobowała go i wylądowała w siatce.

Warto wspomnieć o powrocie z zaświatów Atromitosu Ateny w meczu na wyjeździe z Dinamem Brześć. Stołeczna drużyna zmieniła wynik 0:4 na 3:4 w ostatnich 20 minutach. Wygrali Białorusini, ale bardziej uśmiechnięci byli Grecy. Zanosiło się na brutalne pożegnanie Atromitosu z pucharami, a po szalonym pościgu wystarczy mu jeden gol u siebie do awansu.