El. LE: gol Kamila Wilczka. Pogromca Legii Warszawa nie stracił impetu

Kamil Wilczek strzelił gola dla Broendby IF w przegranym 2:5 meczu z KRC Genk. Football 91 Dudelange jest blisko awansu do fazy grupowej Ligi Europy po zwycięstwie 2:0 z CFR Cluj.

Kamil Wilczek (po lewej) i Sander Berge (po prawej) PAP/EPA / OLIVIER HOSLET / Kamil Wilczek (po lewej) i Sander Berge (po prawej)
W Genku rozpoczęła się rywalizacja z największą liczbą polskich akcentów. Gospodarze byli pogromcami Lecha Poznań, a w ich kadrze znajduje się Jakub Piotrowski. Pomocnik nie znalazł się w podstawowym składzie KRC Genk. Grał natomiast od początku Kamil Wilczek w ataku Broendby IF. Po pierwszej połowie ekipa z Belgii prowadziła 2:0, a do bramki przyjezdnych trafili Mbwana Samatta i Leandro Trossard.

W kwadransie po przerwie wynik zmienił się na 3:2. Jednego z goli strzelił Wilczek. Polak nie zastanawiał się długo i strzelił z powietrza po miękkim dośrodkowaniu Ante Ercega. Napastnik Broendby IF zdobył piątą bramkę w sezonie, a drugą w eliminacjach Ligi Europy. Poprzednio skierował futbolówkę do siatki Spartaka Subotica. Wilczek nie został bohaterem meczu. Mbwana Samatta przyćmił go w 70. minucie kompletując hat-tricka i zmieniając wynik na 4:2 dla Genku. Ostatecznie zespół Piotrowskiego zwyciężył 5:2 i jest jedną nogą w fazie grupowej Ligi Europy.

Zaliczkę 2:0 przed rewanżem z CFR Cluj wypracował sobie Football 1991 Dudelange. Klub z Luksemburga nie stracił impetu po wyeliminowaniu Legii Warszawa i bramkami Davida Turpela oraz Daniela Sinaniego postawił mistrza Rumunii pod ścianą.

Atalanta BC została w poniedziałek liderem Serie A dzięki zwycięstwu 4:0 z Frosinone Calcio. Do pojedynku z FC Kopenhaga przystąpiła w podobnym składzie z bohaterem poprzedniego meczu Alejandro Gomezem i bez Arkadiusza Recy. Po uderzeniu Argentyńczyka piłka wylądowała w siatce Duńczyków, ale sędzia nie uznał gola z powodu spalonego Musy Barrowa. Nastolatek nie prezentował się dobrze i kibice czekali na wejście Andreasa Corneliusa, Duńczyka w włoskim klubie.

Gian Piero Gasperini podjął inną decyzję. W przerwie wprowadził Duvana Zapatę zamiast Mario Pasalicia. Później Cornelius dostał od trenera tylko 10 minut. Piłkarze z Bergamo przeważali, ale nie potrafili zdobyć gola, co powodowało irytację. Kilkakrotnie piłka przeturlała się tuż obok słupka FC Kopenhaga. Pojedynek zakończył się bezbramkowym remisem. Klub z Danii po raz pierwszy w swojej historii nie przegrał meczu we Włoszech.

Jacek Góralski rozpoczął na ławce rezerwowych Ludogorca Razgrad mecz z Torpedo Kutaisi, a Jakub Świerczok był poza kadrą. Mistrz Bułgarii rywalizuje z klubem, dla którego obecność w IV rundzie eliminacji jest najlepszym osiągnięciem w historii. W czasie doliczonym do pierwszej połowy Wanderson dał Ludogorcowi prowadzenie 1:0. Jego akcja indywidualna była efektowna, ale jednocześnie nie do wytłumaczenia była bierność obrońców gospodarzy. Więcej trafień kibice w Gruzji już nie zobaczyli. W poprzednich sześciu meczach Torpedo w europejskich pucharach padły 22 gole, a w czwartek tylko jeden. Góralski wszedł na boisko w 66. minucie.

W poprzednim sezonie Karabach Agdam wygrał dwumecz z Sheriffem Tyraspol dzięki dobremu wynikowi 2:1 na wyjeździe. Później awansował do fazy grupowej Ligi Mistrzów. W czwartek Karabach nie spisał się równie dobrze na terenie Sheriffa. W 8. minucie w jego defensywie zapanował chaos, za co karą była bramka mistrza Mołdawii na 1:0. Karabachowi nie udało się odrobić strat i pozostało mu na to 90 minut w rewanżu. Jakub Rzeźniczak nie podniósł się z ławki rezerwowych.

Zenit Sankt Petersburg był bohaterem poprzedniej rundy, w której wygrał dwumecz z Dinamem Mińsk pomimo porażki 0:4 w pierwszym spotkaniu. Rywalizację z Molde FK rozpoczął na własnym stadionie i ponownie przeprowadził pościg, tyle że w zdecydowanie mniejszej skali. Zenit zwyciężył 3:1, choć do 70. minuty przegrywał 0:1. Dzięki udanemu finiszowi drużyna z Sankt Petersburga przystąpi do rewanżu w Norwegii z solidną zaliczką.