Puchar Polski: dziewięć goli Górnika Zabrze, Unia Hrubieszów bez szans

W meczu 1/32 finału Pucharu Polski Górnik Zabrze pokonał na wyjeździe Unię Hrubieszów 9:0. Po dwie bramki dla śląskiego zespołu zdobyli Daniel Smuga, Szymon Żurkowski i Kamil Zapolnik.

Łukasz Witczyk
piłkarze Górnika Zabrze Newspix / Norbert Barczyk / Na zdjęciu: piłkarze Górnika Zabrze
W siedmiu poprzednich meczach Górnik Zabrze nie odniósł zwycięstwa. We wtorek wygrać musiał. Rywal w 1/32 finału Pucharu Polski to zespół, który jest liderem zamojskiej klasy okręgowej, czyli szóstego szczebla rozgrywek. Mimo to zabrzanie do Hrubieszowa wybrali się w swoim najmocniejszym składzie, a trener Marcin Brosz nie zamierzał lekceważyć niżej notowanego rywala.

Dla Unii i jej kibiców mecz z Górnikiem był świętem. Klub ten najwyżej grał w IV lidze i nigdy wcześniej nie mierzył się z tak utytułowanym rywalem. Z kolei Górnik chciał przerwać złą passę i podreperować morale przed starciem z Lechem Poznań. Cel został zrealizowany w stu procentach, bowiem zgodnie z oczekiwaniami hrubieszowska ekipa była tylko tłem dla czwartego zespołu poprzedniego sezonu Lotto Ekstraklasy.

Gospodarze rozpoczęli mecz z animuszem i starali się zaskoczyć graczy Górnika, ale 14-krotny mistrz Polski strzelanie rozpoczął już w 11. minucie. Wtedy to Szymon Żurkowski precyzyjnie dograł w pole karne do Daniela Smugi, a ten nie miał problemów, by pokonać Kamila Tomczyszyna. Po chwili było już 2:0. Tym razem to Żurkowski zdobył gola, a asystował mu Igor Angulo.

Górnik stwarzał sobie kolejne sytuacje, a piłkarze tego klubu mieli dobry trening strzelecki. Przed przerwą gole zdobyli jeszcze Smuga i Angulo. Ten pierwszy wykorzystał prostopadłe podanie od Kamila Zapolnika i wygrał pojedynek sam na sam z bramkarzem. Z kolei Hiszpan dołożył nogę po dograniu w pole karne Przemysława Wiśniewskiego.

Po przerwie zabrzanie dobili niżej notowanego rywala. W 51. minucie premierowe trafienie dla Górnika zaliczył Zapolnik, który po kwadransie znów wpisał się na listę strzelców. Chwilę wcześniej gola zdobył Jesus Jimenez. Dla Hiszpana była to też pierwsza bramka dla zabrzańskiego zespołu. W doliczonym czasie gola po dograniu z rzutu wolnego zdobył Żurkowski. Wynik mógł być jeszcze wyższy, lecz ambitna gra Kamila Tomczyszyna sprawiła, że Górnik nie zdobył więcej goli. Po jednej z interwencji golkiper został nawet nagrodzony przez hrubieszowską publiczność gromkimi oklaskami.

Rywalem śląskiego klubu w 1/16 finału Pucharu Polski będzie III-ligowa Legionovia Legionowo, która wyeliminowała GKS Tychy.

Unia Hrubieszów - Górnik Zabrze 0:9 (0:4)
0:1 - Daniel Smuga 11'
0:2 - Szymon Żurkowski 15'
0:3 - Daniel Smuga 33'
0:4 - Igor Angulo 40'
0:5 - Kamil Zapolnik 51'
0:6 - Jesus Jimenez 65'
0:7 - Kamil Zapolnik 67'