Miedź - Arka: strzelanina w Legnicy. Wielki mecz Macieja Jankowskiego

Arka Gdynia postrzelała w Legnicy. Żółto-niebiescy rozbili Miedź Legnica 4:0. Fantastyczny mecz rozegrał autor gola i dwóch asyst Maciej Jankowski.

Dominik Polesiński
Michał Janota PAP / Jan Karwowski / Na zdjęciu: Michał Janota
Być może Miedź miała pomysł na ten mecz, ale w 10. minucie jej taktyka runęła jak domek z kart. Arka zaskoczyła ją akcją przeprowadzoną prawym skrzydłem. Po dośrodkowaniu Damiana Zbozienia przed bramką Kanibołockiego powstało zamieszanie, w którym świetnie odnalazł się Maciej Jankowski. Zgranie piłki tyłem głowy trafiło pod nogi Michała Janoty, a ten celnie uderzył przy dalszym słupku.

Miedź to zespół oddający najwięcej strzałów na mecz w lidze, ale paraliż po stracie gola spętał gospodarzom nogi aż do przerwy. Pod bramką Pavelsa Steinborsa niewiele się działo. Miedź próbowała odbierać piłkę stosując wysoki pressing, ale Arka nic sobie z tego nie robiła. Najaktywniejszym zawodnikiem beniaminka był Henrik Ojamaa. Estończyk dużo biegał skrzydłem i dryblował. Kilkakrotnie udało mu się zgubić rywala, ale koledzy ani razu nie skorzystali z jego centr.

W drugiej połowie z każdą kolejną minutą gospodarze atakowali coraz groźniej. Strzałami z dystansu straszył Petteri Forsell, ale tego dnia gospodarzom nie było dane zdobyć gola. Tymczasem Arka przetrwała najtrudniejsze chwile, podniosła gardę i znokautowała przeciwnika. Najpierw Jankowski mocno dośrodkował z lewego skrzydła i świeżo wprowadzony rezerwowy Nabil Aankour idealnie nabiegł na piłkę, celnie uderzając głową. Następnie najlepszy na boisku Jankowski wykorzystał zbyt krótkie wybicie obrońcy i pięknie uderzył w górny róg. Dzieła zniszczenia dokonał dwie minuty przed końcem meczu Damian Zbozień.

Dzięki wygranej Arka wskoczyła do ósemki, a Miedź nadal jest tuż nad dnem.

Miedź Legnica - Arka Gdynia 0:4 (0:1)
0:1 - Michał Janota 10'
0:2 - Nabil Aankour 74'
0:3 - Maciej Jankowski 77'
0:4 - Damian Zbozień 88'

Miedź Legnica: Anton Kanibołocki - Paweł Zieliński, Grzegorz Bartczak, Fran Cruz, Artur Pikk (79' Juan Camara), Aleksandar Miljković, Borja Fernandez (56' Wojciech Łobodziński), Łukasz Garguła, Henrik Ojamaa (64' Fabian Piasecki), Mateusz Szczepaniak, Petteri Forsell.

Arka Gdynia: Pavels Steinbors - Damian Zbozień, Luka Marić, Frederik Helstrup, Adam Marciniak, Adam Deja, Michał Nalepa (75' Adam Danch), Michał Janota, Mateusz Młyński (61' Rafał Siemaszko), Maciej Jankowski, Aleksandar Kolew (70' Nabil Aankour).

Żółte kartki: Pikk, Miljković, Camara (Miedź) oraz Nalepa (Arka).