Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Manchester City otrzymał fortunę od FIFA. 1,3 mln dolarów dla polskich klubów

Światowa federacja piłkarska (FIFA) poinformowała o wysokości wypłat dla klubów za udział ich zawodników w mistrzostwach świata. Najwięcej otrzymał Manchester City. Pieniądze trafiły też do pięciu drużyn z Polski.

Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
piłkarze Manchesteru City  Brahim Diaz (z lewej) i Leroy Sane (w środku) Getty Images / Matthew Lewis / Na zdjęciu: piłkarze Manchesteru City. Brahim Diaz (z lewej) i Leroy Sane (w środku)
Aż 416 klubów z 63 krajów otrzymało pieniądze za udział piłkarzy w tegorocznych mistrzostwach świata. Łącznie światowa federacja na konta krajowych związków przeleje 209 milionów dolarów. Następnie pieniądze trafią do poszczególnych klubów. To wszystko w ramach specjalnego programu FIFA.

- Mistrzostwa świata to szczyt futbolu, który generuje emocje zarówno od piłkarzy, jak i kibiców w każdym zakątku świata. FIFA jest odpowiedzialna za redystrybucję dochodów z tej wyjątkowej imprezy wśród całej społeczności piłkarskiej. Kluby zasługują na to, by brać udział w tym sukcesie, gdyż są kluczowymi współpracownikami. Cieszę się, że zespoły z tak wielu regionów skorzystają z tego programu, który pomoże jeszcze bardziej rozwinąć futbol na całym świecie - powiedział prezydent FIFA, Gianni Infantino.

Najwięcej pieniędzy zarobił Manchester City. Na konto mistrzów Anglii wpłynęło pięć milionów dolarów za udział piłkarzy tego klubu w mistrzostwach świata. W czołówce rankingu są Real Madryt (4,81 mln dolarów), Tottenham Hotspur (4,38 mln), FC Barcelona (4,14 mln) i Paris Saint-Germain (3,89 mln).

Pieniądze od światowej federacji otrzyma też pięć polskich klubów. Najwięcej - dokładnie 550 435 dolarów trafi na konto Legii Warszawa. Po 254 700 dolarów otrzymają Górnik Zabrze i Lechia Gdańsk, 169 800 dolarów dostanie Lech Poznań, a konto Jagiellonii Białystok zasili 84 900 dolarów. Łącznie daje to kwotę 1 314 535 dolarów.

FIFA płaci klubom podstawową kwotę 8 530 dolarów dziennie za każdego zawodnika, który został powołany na mistrzostwa świata. System został wprowadzony przed mistrzostwami świata w RPA w 2010 roku, po tym, jak europejskie kluby skarżyły się, że muszą ponosić konsekwencje z powodu kontuzji zawodników w meczach reprezentacji narodowych.

Wtedy FIFA na ten cel przekazała 40 milionów dolarów. Po mundialu w Brazylii (2014) kwota ta wzrosła do 70 milionów dolarów. Teraz światowa federacja przekazała rekordowe 209 milionów dolarów.

ZOBACZ WIDEO Serie A: Błysk Milika na wagę trzech punktów. Piękny gol Polaka [ZDJĘCIA ELEVEN SPORTS]

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
fifa.com
Komentarze (1)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×