LM: Borussia Dortmund podbiła Monako i wygrała grupę A

Borussia najlepsza w grupie A. Zespół z Dortmundu 2:0 pokonał w spotkaniu wyjazdowym AS Monaco i przy remisie Atletico Madryt z Clubem Brugge, po 6. kolejce wyprzedził ekipę z Hiszpanii.

Michał Piegza
Mario Goetze (z lewej) i Youri Tielemans (z prawej) PAP/EPA / Alejandro Garcia / Na zdjęciu: Mario Goetze (z lewej) i Youri Tielemans (z prawej)
Przed meczem w grupie A wszystko było niemal jasne. Borussia była pewna awansu, a Monaco wiedziało, że występem z Niemcami kończy start w tegorocznej edycji europejskich pucharów.

Drużyna z Dortmundu miała niewielkie nadzieje na wygranie swojej grupy. Borussia musiała zwyciężyć i liczyć na potknięcie Atletico w potyczce z Bruggią.

Premierowa odsłona meczu nie porywała. Borussia przewyższała wicemistrzów Francji kulturą gry i dość szybko objęła prowadzenie. Wprawdzie w 3. minucie w dobrej sytuacji przestrzelił Mario Goetze. Problemów z trafieniem do niemal pustej bramki nie miał dwanaście minut później Raphael Guerreiro, który wykończył dogranie z pola karnego Maximiliana Philippa. Goście wynik meczu mogli podwyższyć w 37. minucie, ale strzał Marcela Schmelzera obronił bramkarz.

Gospodarze przyjezdnym po raz pierwszy zagrozili dopiero w 42. minucie. Wówczas tuż obok słupka uderzył Radamel Falcao. Dużo groźniejszy był strzał głową w 47. minucie w wykonaniu Kamila Glika. Polak po dośrodkowaniu z rogu urwał się rywalowi, ale minimalnie przestrzelił.

W 2. połowie Monaco w końcu było groźniejsze dla Borussii. W 47. minucie, po dograniu z rzutu rożnego, tuż ponad poprzeczką głową uderzył Glik. Chwilę później bardzo niecelnie z rzutu wolnego przymierzył Falcao. Borussia w końcu opanowała sytuację na boisku, ale nie kwapiła się do zdecydowanego ataku. Gola mógł zdobyć Omer Toprak, którego strzał głową odbił Diego Benaglio. W 65. minucie z ok. 11 metrów fatalnie uderzył Philipp.

Goście do końca nie pozwalali rywalom na wiele. W 88. minucie wynik meczu ustalił Guerreiro, który strzałem pod poprzeczkę wykończył podanie Paco Alcacera. Dzięki wygranej z Monaco i potknięciu Atletico (remis z Club Brugge) Borussia okazała się najlepsza w grupie A.

AS Monaco - Borussia Dortmund 0:2 (0:1)
0:1 - Guerreiro 15'
0:2 - Guerreiro 88'

AS Monaco: Diego Benaglio - Giulian Biancone (78' Julien Serrano), Kamil Glik, Benoit Badiashile, Andrea Raggi - Youri Tielemans, Youssef Ait Bennasser, Benjamin Henrichs, Sofiane Diop - Han-Noah Massengo (69' Kephren Thuram-Ulien), Radamel Falcao (64' Moussa Sylla).

Borussia Dortmund: Marwin Hitz - Achraf Hakimi, Omer Toprak, Abdou Diallo, Marcel Schmelzer - Julian Weigl, Mahmoud Dahoud (76' Marius Wolf) - Christian Pulisić, Mario Goetze, Raphael Guerreiro (90+2' Sergio Gomez) - Maximilian Philipp (79' Paco Alcacer).

Żółte kartki: Falcao, Raggi, Tielemans, Diop (Monaco) oraz Dahoud, Weigl (Borussia).

Sędzia: Craig Pawson (Anglia).