Superpuchar Włoch: Juventus zdobył trofeum! AC Milan kończył mecz w "10"

Zdjęcie okładkowe artykułu: Getty Images / Claudio Villa / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo
Getty Images / Claudio Villa / Na zdjęciu: Cristiano Ronaldo

Juventus najbardziej utytułowanym klubem w historii Superpucharu Włoch! Mistrz kraju sięgnął po ósme trofeum. O zwycięstwie nad AC Milan (1:0) przesądził gol Cristiano Ronaldo.

Zrobił to. Cristiano Ronaldo poprowadził Juventus do pierwszego trofeum w tym sezonie, bo tylko on trafił do siatki w środowym meczu o superpuchar Włoch. W 61. minucie urwał się obrońcom Milanu i wyskoczył do dośrodkowania Miralema Pjanicia. Portugalczyk uderzył z kilku metrów i pokonał Gianluigiego Donnarummę.

Rossoneri nie potrafili odpowiedzieć na trafienie byłego piłkarza Realu Madryt. Lepsze okazje mieli przed stratą bramki. W pierwszej połowie nieudanie do dośrodkowania z rzutu rożnego wyskoczył Wojciech Szczęsny a na pustą bramkę mógł uderzyć Tiemoue Bakayoko. Sęk w tym, że pomocnik nie zdążył opanować piłki. Z kolei zaraz po przerwie wyborną szansę miał Patrick Cutrone. Po ewentualnym transferze Krzysztofa Piątka do Milanu to 21-latek będzie jednym z jego najpoważniejszych konkurentów w ataku. W tej sytuacji przechwycił nieudane wybicie Pjanicia i podjął dobrą decyzję o strzale. Nie miał jednak szczęścia, bo piłka trafiła w poprzeczkę a nie pod nią.

Na tym skończyły się okazje młodego Cutrone. A tymczasem na ławce do 70. minuty siedział Gonzalo Higuain. Jedna z największych gwiazd Serie A w najbliższych dniach ma przejść do Chelsea, a jego następcą zostanie najprawdopodobniej Piątek. Argentyńczyk nie zdążył odmienić wyniku spotkania.

Kilka minut po wprowadzeniu ofensywnych zmian w 70. minucie, Gennaro Gattuso musiał poradzić sobie ze stratą piłkarza. Franck Kessie zachował się bardzo nieodpowiedzialnie i na połowie boiska zaatakował piszczel Emre Cana. Sędzia obejrzał powtórkę wideo i zamienił karę z żółtej kartki na czerwoną.

Juventus mógł mieć nawet dwie bramki więcej, gdyby lepiej zachowywał się Blaise Matuidi. Francuz dwukrotnie był na spalonym. Najpierw w pierwszej połowie, kiedy trafił do siatki po zagraniu Costy, a potem po przerwie kiedy po koronkowej akcji dograł do strzelającego Dybali.

Druga połowa odmieniła jednak obraz meczu, bo ten przed przerwą przypominał bardziej sparing niż starcie o puchar. W saudyjskiej Dżudzie piłkarze nie zgotowali emocjonującego widowiska, które włoscy kibice będą wspominać w samolotach z zapartym tchem.

Juventus jednak zdołał przełamać passę. Stara Dama przegrała ostatnie dwa mecze o superpuchar i tym razem wygrała. Bianconeri jednocześnie zostali najbardziej utytułowaną drużyną w historii tych rozgrywek. To ich ósme trofeum, mają o jedno więcej od Milanu, który w środę musiał przełknąć gorycz porażki.

Superpuchar Włoch: Juventus Turyn - AC Milan 1:0 (0:0)

1:0 - Cristiano Ronaldo 61' Juventus:

Wojciech Szczęsny - Joao Cancelo, Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini, Alex Sandro - Rodrigo Bentancur (86' Federico Bernardeschi), Miralem Pjanić (65' Emre Can), Blaise Matuidi - Douglas Costa (89' Sami Khedira), Paulo Dybala, Cristiano Ronaldo.

Milan: Gianluigi Donnarumma - Davide Calabria, Cristian Zapata, Alessio Romagnoli, Ricardo Rodriguez - Franck Kessie, Tiemoue Bakayoko, Lucas Paqueta (71' Fabio Borini) - Samuel Castillejo (71' Gonzalo Higuain), Patrick Cutrone (79' Andrea Conti), Hakan Calhanoglu.

Żółte kartki: Sandro, Pjanić i Dybala (Juventus) oraz Calhanoglu, Castillejo, Calabria i Rodriguez (Milan).

Czerwone kartki: Kessie (Milan) 74' /za faul/.

Sędziował: Luca Banti.