Serie A: Atalanta bezlitosna. Popis Duvana Zapaty i debiut Arkadiusza Recy

Duvan Zapata strzelił cztery gole w wygranym 5:0 meczu Atalanty BC z Frosinone Calcio i został liderem klasyfikacji strzelców. W lidze włoskiej zadebiutował Arkadiusz Reca.
PAP/EPA / FEDERICO PROIETTI / Na zdjęciu: piłkarze Atalanty Bergamo

Na inaugurację sezonu Atalanta BC urządziła beniaminkowi szorstkie przywitanie z elitą. Drużyna Gian Piero Gasperiniego zwyciężyła w Bergamo 4:0. Pokazała wtedy wszystkie mankamenty Frosinone Calcio. W rewanżu Nerazzurri ponownie rozdawali karty i urządzili jeszcze większą demolkę. Prowadzili 1:0 od 11. minuty i nie pozwolili gospodarzom na odpowiedź. Pierwszy do bramki trafił Gianluca Mancini. Już po raz piąty w sezonie. W Atalancie jest tylko dwóch lepszych snajperów niż środkowy obrońca.

Uwaga obrońców Frosinone Calcio miała być skoncentrowana na Duvanie Zapacie. Niewiele to jednak dało. Kolumbijczyk strzela gole jak na zawołanie od 3 grudnia. Zrobił to minimum raz w każdym meczu. Siedmiu ligowych i jednym pucharowym. W Frosinone przymierzył głową na 2:0 w 44. minucie po wrzutce Mario Pasalicia. Krótko po przerwie snajper Atalanty zmienił wynik na 3:0 z czystej pozycji wykorzystując totalną dezorganizację w obronie gospodarzy.

To nie był koniec popisu Duvana Zapaty, a dopiero jego półmetek. W 64. minucie skompletował hat-tricka, a w 73. minucie główkował na 5:0 po dośrodkowaniu Matteo Pessiny. Na koncie Kolumbijczyka jest już 14 goli. W niedzielę został liderem klasyfikacji strzelców. Za jednym zamachem wyprzedził Fabio Quagliarellę i Krzysztofa Piątka, a także dogonił Cristiano Ronaldo.

Bartosz Salamon zakończył rundę jesienną w podstawowym składzie Frosinone Calcio. Szansa przed Polakiem otworzyła się wskutek kontuzji Lorenzo Ariaudo. W przerwie noworocznej trener Marco Baroni przygotował jednak inny wariant i w niedzielę zastąpił Ariaudo innym zawodnikiem Niccolo Brighentim. Grał on po raz pierwszy od 15 września, a Salamon wrócił na ławkę rezerwowych.

W 83. minucie nastąpił długo wyczekiwany debiut Arkadiusza Recy w Serie A. Wcześniej Polak z Atalanty pokazał się tylko w Lidze Europy.

Drużyna z Bergamo zdobyła już 44 gole w lidze włoskiej. Najbardziej bramkostrzelna ekipa pnie się w tabeli. Po falstarcie na początku sezonu wróciła do regularnego punktowania i traci tylko dwa "oczka" do czwartej Romy. Frosinone Calcio jest przedostatnie.

Frosinone Calcio - Atalanta BC 0:5 (0:2)
0:1 - Gianluca Mancini 11'
0:2 - Duvan Zapata 44'
0:3 - Duvan Zapata 47'
0:4 - Duvan Zapata 64'
0:5 - Duvan Zapata 73'

Frosinone: Marco Sportiello - Nicolo Brighenti, Edoardo Goldaniga, Luka Krajnc - Paolo Ghiglione, Raman Chibsah, Raffaele Maiello, Luca Valzania (59' Francesco Cassata), Cristian Molinaro (55' Andrea Beghetto) - Joel Campbell (84' Luca Matarese), Andrea Pinamonti

Atalanta: Etrit Berisha - Rafael Toloi, Berat Djimsiti (83' Arkadiusz Reca), Gianluca Mancini - Hans Hateboer, Marten de Roon (71' Dejan Kulusevski), Mario Pasalić (60' Matteo Pessina), Timothy Castagne - Alejandro Gomez - Josip Ilicić, Duvan Zapata

Żółte kartki: Ghiglione, Matarese (Frosinone)