KokpitKibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Grupa ratunkowa przejmuje władze w Wiśle Kraków Błaszczykowski, Jażdżyński i Królewski w radzie nadzorczej

Tomasz Jażdżyński został nowym przewodniczącym rady nadzorczej Wisły Kraków, a w jej skład weszli Dawid Błaszczykowski i Jarosław Królewski. Przyjęto też istotne zmiany w statucie spółki, które rozszerzyły kompetencje rady nadzorczej.

Maciej Kmita
Maciej Kmita
Jarosław Królewski Newspix / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Jarosław Królewski
Tomasz JażdżyńskiJarosław Królewski i brat Jakuba Błaszczykowskiego zajęli miejsca Kazimierza Lenczkowskiego, Łukasza Przegona i Piotra Pątki, którzy tworzyli rady nadzorczą od początku stycznia - od kiedy Towarzystwo Sportowe "Wisła" unieważniło umowę sprzedaży prowadzącej piłkarską sekcję klubu Wisły SA Vannie Ly i Matsowi Hartlingowi.

Błaszczykowski, Jażdżyński i Królewski to członkowie tzw. "grupy ratunkowej", która na początku roku podjęła się misji uchronienia klubu przed upadkiem. W połowie stycznia Jażdżyński, Królewski i Jakub Błaszczykowski pożyczyli Wiśle po 1,33 mln zł - bez takiego zastrzyku gotówki Biała Gwiazda mogłaby nie przetrwać następnych tygodni.

Czytaj również -> Kim jest Tomasz Jażdżyński? 

Jednym z warunków udzielenia tej pożyczki było odebranie TS "Wisła" prawa do bieżącego wpływu na zarządzanie Wisłą SA".  Triumwirat Jakuba Błaszczykowskiego, Jażdżyńskiego i Królewskiego decydował o piłkarskiej spółce zatem już od 14 stycznia. 19 lutego natomiast klub z Reymonta 22 ogłosił, że pożyczkodawcy otrzymali prawo do wezwania TS "Wisła" do odsprzedania akcji spółki.

ZOBACZ WIDEO Błaszczykowski pewniakiem w kadrze? "W tej chwili nie widzę nikogo, kto mógłby go zastąpić"

Teraz Jażdżyński i Królewski formalnie weszli do organów statutowych, a ich władza została rozszerzona. Walne zgromadzenie akcjonariuszy zwiększyło bowiem kompetencje rady nadzorczej. "Rada Nadzorcza będzie teraz powoływać i odwoływać zarząd spółki oraz wydawać zgodę na zawieranie wszelkich istotnych umów, w szczególności tych związanych z ruchami transferowymi" - czytamy w komunikacie klubu.

Ponadto walne zgromadzenie akcjonariuszy podjęło decyzję o obniżeniu wynagrodzenia członków rady nadzorczej z 3,5 tys. zł do 500 zł. Warto wspomnieć, że Błaszczykowski, Jażdżyński i Królewski będą pełnili swoje funkcje społecznie - otrzymane z klubu wynagrodzenie w całości przekażą na prowadzoną przez TS "Wisła" akademię piłkarską.

Czytaj również -> Wisła Kraków pobiła karnetowy rekord Lotto Ekstraklasy

Do statutu Wisły wprowadzono też artykuły umożliwiające udział w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy i głosowanie "za pomocą środków porozumiewania się na odległość". To efekt tego, że w czasie lutowej emisji akcji grono akcjonariuszy powiększyło się o 9129 osób.

- Wprowadzone zmiany umożliwią dalsze funkcjonowanie spółki pomimo skokowego wzrostu liczby akcjonariuszy Wisły Kraków SA, który nastąpi po zarejestrowaniu emisji nowych akcji. Przeniesienie części kompetencji do Rady Nadzorczej pozwoli z kolei uniknąć paraliżu decyzyjnego jaki mógłby wkrótce nastąpić - tłumaczy Jażdżyński

- Podczas wielu rozmów biznesowych dotyczących przyszłości Wisły sugerowano nam, iż oczekiwaniem potencjalnych partnerów jest jasna sytuacja decyzyjna dotycząca również składu Rady Nadzorczej. Przegłosowane zmiany są kolejnym krokiem na drodze do normalizacji sytuacji w spółce - mówi Królewski.

- Chciałbym w imieniu wszystkich członków grupy ratunkowej podziękować ustępującym członkom rady za ich zaangażowanie w tym trudnym dla klubu momencie - dodaje Dawid Błaszczykowski.

Czy Jakub Błaszczykowski zostanie w przyszłości właścicielem Wisły Kraków?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Piłkę Nożną na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (2)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×