Serie A: AC Milan wciąż walczy o Ligę Mistrzów. Trwa niemoc Krzysztofa Piątka

AC Milan może wciąż realnie marzyć o Lidze Mistrzów. Rossoneri pokonali Fiorentinę (1:0) i gonią czwarty Inter. Krzysztof Piątek wciąż czeka na przełamanie.

Maciej Siemiątkowski
Hakan Calhanoglu (z lewej) PAP/EPA / CLAUDIO GIOVANNINI / Na zdjęciu: Hakan Calhanoglu (z lewej)
To nie są łatwe tygodnie Krzysztofa Piątka w Milanie. Włosi jeszcze głośniej wypominają mu minuty bez gola, w końcu teraz gra w dużo większym klubie niż Genoa. Na 13 bramkę w tym sezonie Serie A 23-latek czeka już ponad 450 minut. Jego seria wydłużyła się w sobotnim meczu z Fiorentiną. Ale mediolańczycy poradzili sobie bez Polaka.

Od meczu z Bolonią gra Milanu zaczyna wyglądać nieco lepiej. Może i nie jest to już tak toporna i trudna do oglądania piłka, ale do ideału wciąż daleko. W sobotę trzeba było też sobie zadać pytanie - czy to Milan się poprawił czy po prostu Fiorentina dalej jest beznadziejna? We Florencji trwa duży kryzys, któremu nie może zaradzić Vincenzo Montella. Poprzednik Gennaro Gattuso w Milanie przegrał piąte spotkanie z rzędu. Takiej passy nie miał dotąd ani jako szkoleniowiec, ani jako piłkarz. Zespół od dłuższego czasu już nie liczy się w walce o puchary, utrzymanie ma już zapewnione, ale kibicom mocno nie podoba się jego styl gry. Sympatycy głośno kibicują na trybunach i na mieście. Od tygodni są na wojnie z właścicielem, Diego Della Valle.

Sprawdź także: US Lecce awansowało do Serie A. Kluby Polaków zagrają w barażach

Sytuacja nie poprawi się po sobotnim wieczorze. Wprawdzie piłkarze Gatusso zaczęli klasycznie - od "lagi" na Piątka, ale z czasem musieli szukać innych rozwiązań. Jedynego gola strzelił w 35. minucie Hakan Calhanoglu. - W trakcie tygodnia odebrałem wiele pozytywnych sygnałów od zespołu. Na przykład Hakan trenował bardzo dobrze - mówił Gatusso przed meczem. I miał nosa. Turecki pomocnik był bardzo aktywny nawet w obronie. A bramkę zdobył w dość szczęśliwy sposób. Wyręczył Piątka i w polu karnym zmienił tor lotu piłki uderzonej z dystansu przez Suso.

Milan musiał szukać sobie innych opcji niż podania do swojego najlepszego strzelca. Piątek został wyłączony z gry przez duet obrońców Nikola Milenković - Vitor Hugo. Były snajper Cracovii i Genoi oddał tylko trzy strzały. Najgroźniejszy na początku głową, po przerwie z ostrego kąta trafił w bramkarza, ale był na spalonym. W 74. minucie reprezentanta Polski zmienił Patrick Cutrone. Gra obronna Fiorentiny momentami wyglądała tak, jakby Piątek był jedynym atakującym Milanu. Żaden inny piłkarz nie liczył się tak bardzo, jak wychowanek Lechii Dzierżoniów.

Statystyki Krzysztofa Piątka wg portalu SofaScore.com:

SofaScore.com SofaScore.com

A mecz zapowiadano jako pojedynek Piątka z Luisem Murielem. Obaj napastnicy z niecierpliwością czekają na przełamanie strzeleckiej niemocy. Skończyło się na niecelnych strzałach Piątka i jedynym akcencie Kolumbijczyka z piątej minuty, kiedy oddał kąśliwy strzał z lewej strony pola karnego.

Fiorentina nie wykorzystała szansy po przerwie, kiedy rywale oddali im inicjatywę. Na tle niezbyt imponujących kolegów wyróżniał się jedynie Federico Chiesa. 21-letni pomocnik nieźle dryblował, zakładał "siatki" rywalom, ale brakowało kreatywnych podań i precyzyjnych strzałów.

Druga połowa nie była porywająca. Goście z Mediolanu zwolnili tempo, a grę przerywały urazy Vincenta Lauriniego i Fabio Boriniego. Najważniejsza misja Gattuso i spółki wykonana - dzięki wygranej przybliżyli się na trzy punkty do czwartego Interu i wciąż są w grze o Ligę Mistrzów.

ACF Fiorentina - AC Milan 0:1 (0:1)
0:1 - Hakan Calhanoglu 35'

Fiorentina: Alban Lafont - Vincent Laurini (68' Gerson), Nikola Milenković, Vitor Hugo, Cristiano Biraghi - Bryan Dabo (84' Christian Norgaard), Edimilson Fernandes (74' Dusan Vlahović), Marco Benassi - Federico Chiesa, Luis Muriel, Kevin Mirallas.

[b]Milan: [/b]Gianluigi Donnarumma - Ignazio Abate, Mateo Musacchio, Alessio Romagnoli, Ricardo Rodriguez - Franck Kessie, Tiemoue Bakayoko, Hakan Calhanoglu - Suso (81' Samu Castillejo), Krzysztof Piątek (74' Patrick Cutrone), Fabio Borini (88' Diego Laxalt).