To już XIX edycja Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych. W 50 krajach Europy uczestniczy ponad 45 tysięcy zawodników w ponad 450 zawodach sportowych. Jest to największe wydarzenie promujące tę dyscyplinę wśród osób z niepełnosprawnością intelektualną. Zachęca do wspierania i kibicowania zawodnikom Olimpiad Specjalnych oraz promowania aktywności sportowej i codziennej wśród kobiet.
W Polsce zawody odbywają się w trzynastu województwach. Rozgrywanych jest 17 regionalnych turniejów: w Zduńskiej Woli, Adamowie, Rudzie Śląskiej, Szprotawie, Gogolinie, Starachowicach, Zabrzu i Bydgoszczy. Wstęp jest bezpłatny.
- Wspólnie pokazujemy, jak ważne jest wspieranie rozwoju społecznego i sportowego osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dajemy możliwość wspólnego przeżywania emocji, akceptacji i szacunku, przekraczania własnych umiejętności przez sport. Wszystkich fanów sportu zapraszamy na stadiony - mówi Joanna Styczeń-Lasocka, dyrektor generalny Olimpiad Specjalnych Polska.
Zawodników wspiera blisko 700 trenerów i wolontariuszy. Wydarzeniu patronuje Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oraz narodowe federacje piłkarskie z 37 krajów Europy, w tym z Polski.
Zaangażowanie Ekstraklasy
Dzięki temu zawodnicy Olimpiad Specjalnych mieli okazję pojawić się na meczach 34. i 35. kolejki piłkarskiej ekstraklasy na przełomie kwietnia i maja. Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną prezentowali kibicom banner wspierający akcję "Stadiony bez barier", znajdowali się też w eskortach wyprowadzających ligowe drużyny oraz oglądali z trybun mecze ekstraklasy. Kibice na stadionach mogli także zobaczyć dedykowany film promujący Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.
W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.
Olimpiady Specjalne są trzecim filarem ruchu olimpijskiego. Zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów i są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Sportowcy z niepełnosprawnością intelektualną, tak jak pełnosprawni olimpijczycy i paraolimpijczycy reprezentują nasz kraj i zdobywają medale.
Wybitni ambasadorzy
Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy.
Ambasadorami Olimpiad Specjalnych są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Zygmunt Chajzer, Cezary Pazura, Monika Pyrek czy Magdalena Różczka. Olimpiady Specjalne są także objęte honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.
Dzięki wsparciu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Ministerstwa Sportu i Turystyki prowadzona jest kampania #GrajmyRazem. Jej cel stanowi zachęcenie Polaków do otwartości, akceptacji różnorodności oraz kibicowania sportowcom Olimpiad Specjalnych.