Mistrzostwa Europy U-21. Włosi pokazali charakter. Pokonali Hiszpanię i czekają na Polaków

Federico Chiesa poprowadził Włochów do zwycięstwa 3:1 z Hiszpanią w mistrzostwach Europy U-21. Gospodarze turnieju rozpoczęli mecz źle, stracili gola, ale świetnie zareagowali. Kolejnym przeciwnikiem prowadzących w grupie Azzurrich będzie Polska.

piłkarze reprezentacji Włoch U-21 PAP/EPA / ALESSIO MARINI / Na zdjęciu: piłkarze reprezentacji Włoch U-21
Podczas meczu Polaków w Reggio Emilia trybuny świeciły pustkami. W Bolonii widok był zupełnie inny. Do mistrzostw Europy przystąpili gospodarze, których starcie z Hiszpanami, zapewniłoby komplet publiczności w prawie każdym włoskim mieście. Po boisku biegali piłkarze warci w sumie ponad miliard euro, po których bez zawahania sięgają selekcjonerzy dorosłych reprezentacji. Szczególnie Italia powołała "pod broń" każdego zdolnego i mogącego zagrać.

Jednym z młodych, którzy swoimi umiejętnościami potrafią zaczarować, jest Dani Ceballos. Nie trzeba było długo czekać na odrobinę magii w jego wykonaniu. W 9. minucie Ceballos był przed polem karnym i miał tam dużo miejsca, więc ułożył sobie piłkę na prawej stopie, poprawił i strzelił. Zrobił to perfekcyjnie, przymierzył w okienko bramki Alexa Mereta i Hiszpania prowadziła 1:0. W tym fragmencie meczu zanosiło się na udany wieczór dla gości.

Włosi spanikowali i mieli szczęście, że krótko po trafieniu Ceballosa nie stracili drugiego gola. Sparaliżowani nie potrafili zbliżyć się do bramki Hiszpanii, choć z przodu mieli jednocześnie Moise Keana, Federico Chiesę i Nicolo Zaniolo. Za ich plecami operował na dodatek Nicolo Barella. "La Gazzetta dello Sport" pisała przed turniejem "czekamy na Was", ale kiedy już mocno obsadzona drużyna wyszła na boisko, nie oddała celnego strzału przez 30 minut. Azzurri musieli się budzić, ponieważ dali sobie narzucić warunki Hiszpanii.

Wyczekiwana w Bolonii pobudka nastąpiła po dwóch kwadransach. Włosi zagrali podobnie jak Polacy z Belgami, potrzebowali czasu na rozpędzenie się, ale kiedy już wystartowali, byli trudni do zatrzymania. W 36. minucie Federico Chiesa strzelił na 1:1 z ostrego kąta. Po podaniu Nicolo Barelli zgrabnie opanował piłkę, wbiegł z nią w pole karne i umieścił w odsłoniętej przez Unaia Simona bramce. "Fede" oznacza po włosku "wiara" i Federico swoim rajdem przywrócił Italii wiarę w zwycięstwo.

Chiesa nie zatrzymał się. To on strzelił gola na 2:1 w 64. minucie. Tym razem nie potrzebował tak samo dużo finezji, a po prostu dobrego wyczucia czasu i przestrzeni. Chiesa uderzył z bliska na 2:1, a w dotarciu piłki do bohatera spotkania pomogli rezerwowy Patrick Cutrone i autor dwóch asyst Nicolo Barella. Rola pomocnika Cagliari Calcio również była pierwszoplanowa. Na trybunach pomruk niezadowolenia zmieniał się w chóralny doping.

Włosi kroczyli po pierwsze zwycięstwo z Hiszpanami w kategorii młodzieżowej od października 2006 roku. Stało się ono pewne w 82. minucie, kiedy to Lorenzo Pellegrini spokojnie strzelił z rzutu karnego na 3:1. Sędzia gwizdnął po obejrzeniu powtórek faulu Carlosa Solera na ulubieńcu kibiców w Bolonii, Riccardo Orsolinim.

Włochy - Hiszpania 3:1 (1:1)
0:1 - Dani Ceballos 9'
1:1 - Federico Chiesa 36'
2:1 - Federico Chiesa 64'
3:1 - Lorenzo Pellegrini (k.) 82'

Włochy: Alex Meret - Arturo Calabresi, Gianluca Mancini, Kevin Bonifazi (88' Alessandro Bastoni), Federico Dimarco - Nicolo Barella, Rolando Mandragora, Lorenzo Pellegrini - Nicolo Zaniolo (42' Riccardo Orsolini), Moise Kean (61' Patrick Cutrone), Federico Chiesa.

Hiszpania: Unai Simon - Martin Aguirregabiria, Jesus Vallejo, Jorge Mere, Aaron Martin - Igor Zubeldia Elorza (67' Pablo Fornals) - Carlos Soler, Dani Ceballos, Fabian Ruiz (46' Mikel Merino), Mikel Oyarzabal (82' Rafa Mir) - Borja Mayoral.

Żółte kartki: Calabresi, Zaniolo, Mandragora, Orsolini (Włochy) oraz Vallejo, Soler (Hiszpania).