La Liga. Barcelona - Valencia: efektowna wygrana mistrzów Hiszpanii. Porażka Atletico Madryt

Efektowne zwycięstwo Barcelony. Mistrzowie Hiszpanii 5:2 pokonali Valencię i zmniejszyli dystans do lidera Atletico. Drużyna z Madrytu zgubiła pierwsze punkty w sezonie.

Michał Piegza
Na pierwszym planie zdjęcia: Gerard Pique PAP/EPA / Enric Fontcuberta / Na pierwszym planie zdjęcia: Gerard Pique
Pierwsze trzy kolejki w La Liga nie były dla Barcelony jak ze snów. Tylko jedna wygrana, ale strata punktów w pozostałych spotkaniach. W efekcie miejsce w środku tabeli.

Zaskakująco w ostatnich dniach było z kolei w Valencii. Niespodziewanie pracę stracił trener Marcelino Garcia Toral.

Jego byli podopieczni być może byli jeszcze w szoku po decyzji właściciela klubu, bo po siedmiu minutach na Camp Nou przegrywali już 0:2. W 2. minucie z prawej strony dogrywał Frenkie De Jong, a Ansu Fati pokonał Jaspera Cillessena. Pięć minut później piłkarze zamienili się rolami. Podawał młody Gwinejczyk, a Holender mocnym strzałem nie dał szans rodakowi.

Wydawało się, że gospodarzom w meczu już nic nie zagrozi. Barcelona przeważała, rywale niewiele potrafili zdziałać. Mistrzowie Hiszpanii powinni podwyższyć wynik. W 16. minucie Fati przymierzył tuż obok słupka.

Jedenaście minut później Valencia wróciła do gry. Rodrigo Moreno podał do Kevina Gameiro, a ten w sytuacji sam na sam pokonał Marca-Andre ter Stegena. Arbiter początkowo gola nie uznał, dopatrując się spalonego. Po analizie VAR zmienił decyzję.

Bramka dodała nadziei gościom. Pod bramką Barcelony kilka razy było groźnie, ale wyrównujący gol nie padł.

Po zmianie stron Katalończycy szybko zamknęli mecz. W 51. minucie sprzed pola karnego uderzył niewidoczny do tej pory Antoine Griezmann. Niepewnie interweniował Cillessen, który zbił piłkę na słupek. Dopadł do niej Gerard Pique i z bliska wbił do siatki.

Cztery minuty później futbolówka po raz kolejny odbiła się od słupka. Sprzed pola karnego płasko przymierzył Nelson Semedo. Skuteczniejszy był chwilę po wejściu na boisko Luis Suarez. Wydawało się, że Urugwajczyk będąc przy piłce przed polem karnym poda do partnera. Tymczasem w 61. minucie uderzył w kierunku bliższego słupka. Po raz kolejny nie popisał się Cillessen i zrobiło się 4:1.

Po stracie czwartego gola goście przestali wierzyć w możliwość odrobienia strat. Piłkarze Barcelony stworzyli sobie kilka okazji do podwyższenia wyniku, ale je marnowali. M.in. sytuacji sam na sam z bramkarzem nie wykorzystał Griezmann. Z kolei w 74. minucie Sergio Busquets z dystansu uderzył tuż obok słupka.

Piątą bramkę na osiem minut przed końcem Suarez, który strzelił z pola karnego w niemal to samo miejsce co w 61. minucie. Cillessen ponownie popełnił błąd. Wynik meczu ustalił w doliczonym czasie Maximiliano Gomez, który z bliska wbił piłkę do siatki Barcelony po dograniu z lewej strony Denisa Czeryszewa.

Dzięki trzem punktom Barcelona zbliżyła się do lidera Atletico. Zespół z Madrytu w sobotę przegrał 0:2 z Realem Sociedad i zgubił pierwsze punkty w sezonie.

FC Barcelona - Valencia CF 5:2 (2:1)