Eliminacje Euro 2020. Reprezentacja Polski w gruntownej przebudowie

Newspix / Paweł Andrachiewicz / Na zdjęciu: reprezentacja Polski
Newspix / Paweł Andrachiewicz / Na zdjęciu: reprezentacja Polski

Kadra Jerzego Brzęczka znajduje się w krytycznym momencie. Oceniając obecnego selekcjonera, trzeba pamiętać, że jego zadaniem jest nie tylko awans na Euro 2020, ale też przebudowa drużyny.

Od jakiegoś czasu alarmowaliśmy, że pewien okres w reprezentacji Polski  się kończy. Większość kluczowych zawodników powoli dobija "do drugiej strony rzeki", część zakończyła grę w kadrze, część po prostu się wypaliła. Selekcjoner Jerzy Brzęczek ma za zadanie nie tylko stworzyć dobrą drużynę i wywalczyć awans na Euro 2020, ale też przebudować kadrę.

O ile pierwsze idzie mu średnio (drużyny nie ma, ale są punkty w eliminacjach Euro 2020), o tyle drugie całkiem sprawnie. Brzęczek wprowadza powoli młodych zawodników do gry.

Spójrzmy, jak wyglądała podstawowa kadra na Euro 2016: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński, Grosicki - Milik, Lewandowski.

ZOBACZ WIDEO Eliminacje Euro 2020. Polska - Austria. Austriacy zdziwieni. Nie mogli uwierzyć w słowa Lewandowskiego!

W tym okresie było to optymalne zestawienie, ale już podczas Euro 2020 ten zespół miałby - licząc tylko zawodników z pola - średnią wieku 32,1 lat. Oczywiście podczas dużego turnieju jest to tykająca bomba. Pierwsze zmiany dokonały się jeszcze za czasów Adama Nawałki, ale Jerzy Brzęczek odpowiednio "ciągnie temat".

Dziś w podstawowym składzie defensywy został właściwie tylko Kamil Glik. Podczas meczu ze Słowenią zastąpił go Michał Pazdan i niestety było aż nadto widoczne, że ten zawodnik jest daleko od poziomu, który prezentował w swoim najlepszym okresie. W perspektywie wieloletniej Glika może zastąpić Jan Bednarek, ale zarówno mundial, jak i mecz ze Słowenią pokazały, że młody zawodnik Southampton jest jeszcze daleko od poziomu stopera Monaco, głównie jeśli chodzi o mądrość boiskową. Czyli obok Glika funkcjonuje świetnie, ale nie jest jeszcze zawodnikiem, który może być liderem linii defensywnej.

Jeśli chodzi o boki obrony, Łukasza Piszczka i Artura Jędrzejczyka zastąpili Tomasz Kędziora i Bartosz Bereszyński, a więc zawodnicy młodsi odpowiednio o 9 i 5 lat (obecnie). Odbija się to trochę na grze kadry, choć akurat ta zmiana przebiega znacznie mniej boleśnie, niż można było się spodziewać. Kędziora i Bereszyński potrafią się podłączyć do akcji, są całkiem solidnymi punktami zespołu, jednak trudno ich dziś zestawić z poprzednikami. Zresztą może być tak, że Łukasz Piszczek na dłuższą metę będzie - jako swego czasu zawodnik ze światowego topu - nie do zastąpienia.

Oto zestawienie podstawowych jedenastek z Euro 2016 i obecnej

Łukasz Fabiański 31 34 Łukasz Fabiański
Łukasz Piszczek 31 25 Tomasz Kędziora
Kamil Glik 28 31 Kamil Glik
Michał Pazdan 29 23 Jan Bednarek
Artur Jędrzejczyk 29 27 Bartosz Bereszyński
Jakub Błaszczykowski 31 31 Kamil Grosicki
Grzegorz Krychowiak 26 29 Grzegorz Krychowiak
Krzysztof Mączyński 29 29 Mateusz Klich
Kamil Grosicki 28 25 Piotr Zieliński
Robert Lewandowski 28 31 Robert Lewandowski
Arkadiusz Milik 22 24 Krzysztof Piątek
średnia wieku 28,36 28,09

Stosunkowo niewieka różnica wynika z tego, że czterech zawodników zachowało swoje pozycje, a każdy z nich jest starszy o 3 lata, co dodaje drużynie ponad rok do średniej.

Jeśli chodzi o układ w pomocy, na papierze drużyna z Mateuszem Klichem i Piotrem Zielińskim wygląda lepiej niż ta z Mączyńskim i Błaszczykowskim. Zresztą przypomnijmy, że ten ostatni w eliminacjach Euro 2016 grał w niewielkim zakresie.

Można powiedzieć, że w linii pomocy "wymiana pokoleniowa" przebiega sprawnie. Klich i Zieliński mają odpowiednio 29 i 25 lat, selekcjoner powoli wprowadza też Krystiana Bielika, który świetnie gra w defensywie, ale potrafi też rozprowadzić piłkę. Wiele wskazuje na to, że za chwilę wejścia na boisko będzie domagał się kolejny 20-latek, Sebastian Szymański.

Młodzież w drodze - którzy zawodnicy mają realną szansę grać częściej w meczach  kadry w najbliższych 2 latach?

Dawid Kownacki Fortuna Duesseldorf 22 lata Skrzydłowy/napastnik
Krystian Bielik Derby County 21 Defensywny pomocnik/Środkowy obrońca
Sebastian Szymański Dynamo Moskwa 20 Prawoskrzydłowy/Ofensywny pomocnik
Szymon Żurkowski Fiorentina 22 Środkowy pomocnik
Robert Gumny Lech Poznań 21 Prawy obrońca

Wszystko więc wygląda pozornie dobrze, brakuje tylko jasnej koncepcji - jak ma ta pomoc funkcjonować. Wiele wskazuje na to, że Brzęczek liczy na improwizację w linii środkowej, tak wynika ze słów piłkarzy.

ZOBACZ. Rasistowski transparent polskich kibiców w Lublanie

Największym problemem pozostaje oczywiście zabezpieczenie linii ataku. Teoretycznie "Polska napastnikami stoi", tak jak kiedyś "stała skrzydłowymi", tyle że żaden z potencjalnych następców nie zbliżył się jeszcze jakością do Roberta Lewandowskiego. Arkadiusz Milik czy Krzysztof Piątek oczywiście są skuteczni i mają świetne okresy, ale czy któryś z nich jest dziś w światowym Top 100? A Lewandowski jest od wielu lat wśród najlepszych 10-20 piłkarzy świata, w najlepszym okresie był nawet wyżej.

ZOBACZ: Z Austrią gramy o pewność siebie

Oczywiście możemy i właściwie musimy wierzyć w to, że Lewandowski pogra jeszcze i w kolejnych eliminacjach, w końcu dobrze się prowadzi i nawet mając 34 lata może być piłkarzem klasy międzynarodowej. Ale też trzeba liczyć się z tym, że tak nie będzie.

Źródło artykułu: