Bundesliga: Borussia Dortmund rozbiła Bayer 04 Leverkusen, Piszczek poza kadrą meczową. Gikiewicz obronił rzut karny

Borussia Dortmund wykorzystała atut własnego boiska i pokonała Bayer 04 Leverkusen 4:0 w spotkaniu 4. kolejki Bundesligi 2019/2020, odnosząc swoje trzecie zwycięstwo w sezonie. Łukasz Piszczek znalazł się poza kadrą meczową BVB.

Tomasz Rosiński
Paco Alcacer PAP/EPA / FRIEDEMANN VOGEL / Na zdjęciu: Paco Alcacer
Sobotnie starcie w Dortmundzie zapowiadało się ciekawie. Trudno było jednoznacznie wskazać jego faworyta, ale historia ostatnich spotkań (4 wygrane i 1 remis w 5 potyczkach) zdecydowanie przemawiała za Borussią.

Przez pierwsze dwadzieścia pięć minut rywalizacji na boisku wiało nudą. Było sporo walki w środku pola, ale brakowało składnych akcji.

Dopiero z czasem zaczęli przyspieszać gospodarze, którzy wyszli na prowadzenie w 28. minucie potyczki. Wówczas dokładnie z prawego skrzydła dośrodkował Achraf Hakimi, zaś celnie z powietrza uderzył Paco Alcacer.

Miejscowa ekipa nie zamierzała zwalniać tempa, aktywny był Hakimi, który w 35. minucie mógł strzelić 2. gola dla swojej drużyny, lecz piłka po jego zagraniu odbiła się od aluminium i wróciła do gry. Ostatecznie więcej bramek przed przerwą nie padło.

Niedługo po zmianie stron podopieczni Luciena Favre'a zadali drugi cios. Dobrą akcję przeprowadził Jadon Sancho, który zagrał podanie z prawej strony pola karnego. Futbolówkę sprytnie przepuścił Alcacer, a do siatki trafił Marco Reus.

Od tej chwili Borussia cofnęła się i kontrolowała boiskowe wydarzenia. Gospodarze grali czujnie w defensywie i nie pozwalali na zbyt wiele swoim rywalom. Zawodnicy z Dortmundu w 83. minucie wyszli z zabójczą kontrą, którą wykończył Raphael Guerreiro. Wynik tego meczu tuż przed końcem regulaminowego czasu gry ustalił Reus, zaś piłkę jak na tacy wyłożył mu rezerwowy Jacob Bruun Larsen.

Bundesliga, 4. kolejka:

Borussia Dortmund - Bayer 04 Leverkusen 4:0 (1:0)
1:0 - Paco Alcacer 28'
2:0 - Marco Reus 50'
3:0 - Raphael Guerreiro 83'
4:0 - Marco Reus 90'

Borussia Dortmund: Roman Burki - Achraf Hakimi, Manuel Akanji, Mats Hummels, Raphael Guerreiro - Axel Witsel (78' Julian Weigl), Thomas Delaney - Julian Brandt (61' Thorgan Hazard), Marco Reus, Jadon Sancho - Paco Alcacer (79' Jacob Bruun Larsen).

Bayer 04 Leverkusen: Lukas Hradecky - Lars Bender, Jonathan Tah, Sven Bender, Wendell - Kai Havertz, Julian Baumgartlinger, Charles Aranguiz (78' Lucas Alario) - Karim Bellarabi (73' Moussa Diaby), Kevin Volland, Nadiem Amiri (46' Leon Bailey).

Żółte kartki: Kai Havertz, Wendell, Nadiem Amiri (Bayer 04 Leverkusen).

Sędziował: Daniel Siebert.

*Łukasz Piszczek (Borussia Dortmund) znalazł się poza kadrą meczową.

***

1.FC Union Berlin - Werder Brema 1:2 (1:1)
0:1 - Davy Klaassen 5' (k.)
1:1 - Sebastian Andersson 14' (k.)
1:2 - Niclas Fullkrug 55'

*Rafał Gikiewicz (1.FC Union Berlin) rozegrał cały mecz i w 55. minucie obronił rzut karny wykonywany przez Davy'ego Klaassena.

Rzut karny obroniony przez Rafała Gikiewicza:

FC Augsburg - Eintracht Frankfurt 2:1 (2:0)
1:0 - Marco Richter 35'
2:0 - Florian Niederlechner 43'
2:1 - Goncalo Paciencia 73'

1.FC Koeln - Borussia M'gladbach 0:1 (0:1)
0:1 - Alassane Plea 14'

1.FSV Mainz 05 - Hertha Berlin 2:1 (1:0) 1:0 - Robin Quaison 40' 1:1 - Marko Grujić 83' 2:1 - Jerry St. Juste 88'