PKO Ekstraklasa. Raków Częstochowa - Wisła Płock. Zwycięstwo Wisły po golu w końcówce!

W sobotnim spotkaniu 10. kolejki PKO Ekstraklasy Raków Częstochowa zmierzył się z Wisłą Płock. W Bełchatowie, gdzie swoje mecze rozgrywa Raków, padły trzy gole. Wisła Płock strzeliła bramkę w ostatniej akcji meczu i pokonała beniaminka 2:1.

Artur Długosz
piłkarz Rakowa Częstochowa Bryan Nouvier (z prawej) i Giorgi Merebaszwili (z lewej) z Wisły Płock PAP / Grzegorz Michałowski / Na zdjęciu: piłkarz Rakowa Częstochowa Bryan Nouvier (z prawej) i Giorgi Merebaszwili (z lewej) z Wisły Płock
Obie drużyny w tygodniu poprzedzającym sobotnie spotkanie PKO Ekstraklasy rozegrały mecze w Totolotek Pucharze Polski. W środę Raków Częstochowa pokonał 1:0 Chojniczankę Chojnice, a Wisła Płock ograła - również 1:0 - Chemika Bydgoszcz. Oba te zespoły awansowały zatem do kolejnej rundy tych rozgrywek i w dobrym nastroju mogły podchodzić do spotkania ligowego.

Przed meczem 10. kolejki PKO Ekstraklasy w lepszej sytuacji była Wisła Płock, która na swoim koncie miała 13 punktów i zajmowała miejsce w środku stawki. Raków, z 9 "oczkami", był tuż nad strefą spadkową.

Wisła na prowadzenie w sobotnim meczu mogła wyjść już w 5. minucie. Po zagraniu w pole karne Rakowa w piłkę nie trafił jednak Mateusz Szwoch. Gdyby trafił, to prawdopodobnie padłby gol. Raków odpowiedział dopiero po około 30 minutach gry.

Najpierw przed bramką Wisły zakotłowało się po uderzeniu głową Tomasa Petraska. Ten strzał został zblokowany. Chwilę później w pole karne drużyny z Płocka wpadł Felicio Brown Forbes. Jego strzał dobrze obronił Thomas Daehne.

Napastnik Rakowa swego dopiął jednak w końcówce pierwszej połowy. Michał Skóraś miał dużo miejsca na dośrodkowanie, świetnie wrzucił piłkę w pole karne, gdzie celny strzał głową oddał Brown Forbes. To była jego piąta bramka w tym sezonie. Chwilę później Brown Forbes mógł wywalczyć rzut karny dla swojego zespołu, ale sędzia nie zdecydował się odgwizdać "jedenastki" dla Rakowa.

Druga połowa zdecydowanie lepiej rozpoczęła się dla drużyny z Płocka. W 53. minucie był już bowiem remis. Daniel Bartl tak wybijał piłkę, że opanował ją Mateusz Szwoch  i z około 16 metrów popisał się efektownym uderzeniem. Michał Gliwa nie zdołał obronić.

Po doprowadzeniu do wyrównania Wisła szukała okazji na kolejnego gola. Swoje szanse mieli Damian Michalski, Szwoch i Grzegorz Kuświk. Uderzenia były jednak albo niecelnie, albo dobrze bronił je Gliwa. Płocczanie w końcu swój cel zrealizowali, ale dopiero w ostatniej akcji meczu.

W samej końcówce bowiem chwila nieuwagi w szeregach gospodarzy sprawiła, że Raków to spotkanie zakończył nawet bez jednego punktu. Już w czwartej minucie doliczonego czasu gry Piotr Tomasik popisał się precyzyjnym uderzeniem, po którym Gliwa musiał wyciągać piłkę z siatki. Raków nie miał już czasu na odpowiedź i to spotkanie zakończyło się zwycięstwem 2:1 Wisły.

Raków Częstochowa - Wisła Płock 1:2 (1:0)
1:0 - Felicio Brown Forbes 42'
1:1 - Mateusz Szwoch 53'
1:2 - Piotr Tomasik 90 +4'

Raków Częstochowa: Michał Gliwa - Dawid Szymonowicz, Tomas Petrasek, Kamil Kościelny - Petr Schwarz, Rusłan Babenko, Michał Skóraś, Daniel Bartl (70' Piotr Malinowski) - Miłosz Szczepański (90' Maciej Domański), Bryan Nouvier (46' Sebastian Musiolik) - Felicio Brown Forbes.

Wisła Płock: Thomas Daehne - Cezary Stefańczyk, Jakub Rzeźniczak, Alan Uryga, Damian Michalski - Damian Rasak, Dominik Furman - Giorgi Merebaszwili (88' Mikołaj Kwietniewski), Mateusz Szwoch, Angel Garcia (72' Piotr Tomasik) - Grzegorz Kuświk (75' Ricardinho).

Żółta kartka: Rusłan Babenko (Raków).

Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)

Czy Raków Częstochowa utrzyma się w tym sezonie w PKO Ekstraklasie?