Eliminacje Euro 2020. Pewny triumf Włochów, dramat Bośniaków

Włosi zgodnie z oczekiwaniami pewnie w Vaduz rozbili 5:0 Liechtenstein. Znacznie bardziej dramatyczny przebieg miał mecz w Grecji, gdzie po samobójczym trafieniu Kovacevicia w 88. minucie, Bośnia poległa 1:2.

Bartłomiej Bukowski
Federico Bernardeschi PAP/EPA / GIAN EHRENZELLER / Na zdjęciu: Federico Bernardeschi
Starcie z Liechtensteinem miało być jedynie formalnością dla Włochów, którzy dotychczas w 7 kolejkach eliminacji nie stracili ani jednego punktu. Tak też było, choć wynik tego w pełni nie odzwierciedla.

Włosi już w 2. minucie otworzyli wynik spotkania. Do bezpańskiej piłki wybitej wślizgiem przez obrońcę gospodarzy dopadł Biraghi, który następnie płaskim podaniem odegrał go do znajdującego się centralnie przed bramką Bernardeschiego, a ten pewnym uderzeniem zdobył pierwszą bramkę w meczu.

Kolejne minuty to był pokaz dominacji gości. Dość powiedzieć, że po pół godzinie gry, Włosi legitymowali się 81% posiadaniem piłki. Liechtenstein próbował się odgryźć jedynie w pojedynczych kontrach, które jednak najczęściej były bardzo szybko tłumione. Najbliżej pokonania Sirigu w pierwszej połowie był Salanovic, którego strzał z ponad 30 metrów  zdołał jednak czubkiem rękawicy na rzut rożny sparować bramkarz.

W drugiej połowie obraz gry był podobny z tą różnicą, że Włosi byli dużo skuteczniejsi w swoich poczynaniach. Najpierw najwyżej do dośrodkowania z rzutu rożnego wyskoczył Belotti. Chwilę później także głową, po świetnym dośrodkowaniu El Sharaawy'ego na 3:0 podwyższył Romagnoli. Na listę strzelców wpisał się również i sam El Shaarawy, którego wejście wprowadziło mnóstwo ożywienia w akcjach ofensywnych Włochów.

Wynik na 5:0, ponownie głową, ustalił Andrea Belotti, który tym razem pierwszy wyskoczył do dośrodkowania Di Lorenzo. Tym samym po ośmiu kolejkach Włosi posiadają komplet punktów w grupie J, Liechtenstein zaś jak do tej pory wywalczył zaledwie dwa remisy.

Składy

Liechtenstein: Benjamin Buchel - Martin Rechsteiner, Daniel Kaufmann, Jens Hofer, Maximilian Gopper - Seyhan Yildiz (Sandro Wolfinger 83'), Michele Polverino (Noah Frick 56'), Martin Buchel, Nicolas Hasler, Dennis Salanovic - Robin Gubser (Yanick Frick 63')

Włochy: Salvatore Sirigu - Giovanni Di Lorenzo, Gianluca Mancini, Alessio Romagnoli, Cristiano Biraghi (Leonardo Bonucci 88') - Nicolo Zaniolo (Stephan El Shaarawy 63'), Bryan Cristante, Marco Veratti - Federico Bernardeschi (Sandro Tonali 74'), Andrea Belotti, Vincenzo Grifo

Żółte kartki: Rechsteiner (Liechtenstein) Tonali (Włochy)

Sędzia: Andris Treimanis (Litwa)

Dla Bośniaków mecz z Grecją był niesamowicie ważny. Potrzebowali oni zwycięstwa, aby druga w grupie Finlandia nie uciekła im na więcej, niż 2 punkty. Mecz lepiej rozpoczęli jednak Grecy. W 30. minucie wynik otworzył Vangelis Pavlidis. Goście jednak nie kazali długo czekać swoim fanom na odpowiedź. Już po kolejnych 5 minutach wyrównał Amer Gojak.

I o ile pierwsza połowa mogła jeszcze sprawiać wrażenie wyrównanej, o tyle druga to była istna "obrona Częstochowy" w wykonaniu gości. Finalnie jednak, strzegącego bramki Bośniaków Sehicia, pokonał kolega z drużyny - Adnan Kovacević, na co dzień występujący w kieleckiej Koronie. Tym samym Grecja odniosła drugą wygraną w 8. kolejce eliminacji, przy okazji niemal gwarantując bilet na Euro Finom.

Grecja - Bośnia i Hercegowina 2:1 (1:1)

1:0 - Vangelis Pavlidis 30'
1:1 - Amer Gojak 35'
2:1 - Adnan Kovacevic 88' (sam.)

Składy

Grecja: Paschalakis - Bakakis, Chatzidiakos, Stafylidis, Giannoulis - Kourbelis, Galanopoulos - Limnios (Fetfatzidis 81'), Bakasetas, Mantalos (Masouras 60') - Pavlidis (Donis 71')

Bośnia i Hercegowina: Sehić - Kvrzić, Kovacević, Bicakcić, Kolasinac - Cimirot (Jajalo 46'), Pjanić, Sarić (Duljević 63') - Hajrović, Hodzić (Bajić 71'), Gojak

Żółte kartki: Masours, Koulouris, Bakakis (Grecja) Cimirot, Kvrzić (Bośnia)

Pokaż całą tabelę

ZOBACZ WIDEO: Eliminacje Euro 2020: Polska - Macedonia Północna. Chłodna głowa Szymańskiego. "Nie chcę żebyście mówili, że już wywalczyłem miejsce w składzie reprezentacji"